БИТ ФЕСТ: ,,КРОТЕЊЕТО НА ФУРИЈАТА” ВО РЕЖИЈА НА ДЕЈАН ПРОЈКОВСКИ ЈА ВООДУШЕВИ БИТОЛСКАТА ПУБЛИКАТА
|

БИТ ФЕСТ: ,,КРОТЕЊЕТО НА ФУРИЈАТА” ВО РЕЖИЈА НА ДЕЈАН ПРОЈКОВСКИ ЈА ВООДУШЕВИ БИТОЛСКАТА ПУБЛИКАТА

Како дел од програмата на Битолското културно лето БИТ ФЕСТ, синоќа на четвртата вечер на Битола Шекспир фестивалот, во големата сала на Народниот театар се одигра претставата ,,Кротењето на фуријата” во режија на битолчанецот Дејан Пројковски, во изведба на Градски театар Подгорица, Црна Гора. Над два часа, публиката постојано беше мотивирана и со целосно задржано…

И градоначалникот Јовчески присуствуваше на отворањето на Битолското културно лето
| |

И градоначалникот Јовчески присуствуваше на отворањето на Битолското културно лето

Над 2000 гости, синоќа го исполнија амфитеатарот на античкиот локалитет Хераклеја, на свеченото отворање на Битолското културно лето БИТ ФЕСТ кое од оваа година има нов концепт. Концертот на Каролина Гочева потврди дека, ваквиот пристап почнува да се реализира уште од првиот ден на фестивалот, а истиот соодветствува со очекувањата на публиката, за културно лето…

ТРАДИЦИЈАТА ПРОДОЛЖУВА: По 36-ти пат се одржаа Мариовско–Мегленските културни средби во манастирот „Свети Илија“
|

ТРАДИЦИЈАТА ПРОДОЛЖУВА: По 36-ти пат се одржаа Мариовско–Мегленските културни средби во манастирот „Свети Илија“

Со богата културно уметничка програма, пред многубројните посетители и оваа година по 36-ти пат, се одржаа Мариовско–Мегленските културни средби во манастирот „Свети Илија“ кај Витолиште. Оваа традиција на среќавање помеѓу мариовците кои што се исселиле од овие простори во потрага по подобар живот или биле присилно исселени, дефинитивно мора да продолжи. Овие средби за одржување…

На 20-ти јуни оваа година во фоајето на НУЦК “Марко Цепенков” во Прилеп, концерт на пијано ќе одржи Ивана Мазнејкова
| |

На 20-ти јуни оваа година во фоајето на НУЦК “Марко Цепенков” во Прилеп, концерт на пијано ќе одржи Ивана Мазнејкова

На 20-ти јуни оваа година, во фоајето на НУЦК “Марко Цепенков” во Прилеп, свој концерт на пијано ќе одржи Ивана Мазнејкова, која што воедно е ученичка во СМУ „ Сергеј Михајлов“ во Штип, во класата на проф. м-р Славчо Величков. Мазнејкова, првите часови по пијано ги добива во Струмица од нејзините родители, професори по пијано….

Каролина Гочева ќе го отвори 14-тото издание на „БИТ ФЕСТ 2022“
|

Каролина Гочева ќе го отвори 14-тото издание на „БИТ ФЕСТ 2022“

На 19.06 во недела, започнува 14 издание на Битолското културно лето „БИТ ФЕСТ 2022“.Оваа година, Општина Битола, посветува посебно внимание на поддршка и промоција на македонската културна сцена, традиционалните манифестации и содржини и висококвалитетните филмски, театарски и други сценски уметности, кои ќе овозможат квалитетни културни настани и активен културен живот во Битола, за сите генерации,…

Прилепскиот театар се закити со две награди на 56-от МТФ „Војдан Черндорински“
|

Прилепскиот театар се закити со две награди на 56-от МТФ „Војдан Черндорински“

Театарот „Војдан Чернодрински“ на 56-от МТФ „Војдан Черндорински“ се закити со две награди, и тоа награда за млада актерка на САРА СПИРКОСКА за улогите во претставата „ДЕКАМЕРОН”, како и награда за современа сценска драматизација на ЛИДИЈА МИТОСКА ЃОРЃИЕВСКА за драматизација и адаптација во претставата „ДЕКАМЕРОН“. Одлука на оценувачката комисија за доделување на наградите на 56-от…

Вчера вечерта свечено беше отворен 56-тиот МТФ „Војдан Чернодрински“-Прилеп
|

Вчера вечерта свечено беше отворен 56-тиот МТФ „Војдан Чернодрински“-Прилеп

Вчера вечерта започнува 56-тиот МТФ „Војдан Чернодрински“-Прилеп. Во однос на она што може да се види на репертоарот на фестивалот, може да се заклучи дека станува збор за богата палета од театарски претстави кои ќе бидат одиграни пред прилепската публика. Влезниците за МТФ „Војдан Чернодрински“ веќе се пуштени во продажба, и истите можат да се…

Во петок започнува 56-тиот МТФ „Војдан Чернодрински“-Прилеп
|

Во петок започнува 56-тиот МТФ „Војдан Чернодрински“-Прилеп

Во петок, започнува 56-тиот МТФ „Војдан Чернодрински“-Прилеп. Во однос на она што може да се види на репертоарот на фестивалот, може да се заклучи дека станува збор за богата палета од театарски претстави кои ќе бидат одиграни пред прилепската публика. Влезниците за МТФ „Војдан Чернодрински“ веќе се пуштени во продажба, и истите можат да се…

После вчерашната успешна премира, вечерва повторно “Дупло дно”, на репертоарот на прилепскиот театар

После вчерашната успешна премира, вечерва повторно “Дупло дно”, на репертоарот на прилепскиот театар

После вчерашната успешна премира, вечерва повторно “Дупло дно”, на репертоарот на прилепскиот театар. Дупло дно е подрум во главата. Таму ги криеме сите дупли планови, со која жена да се ожениме ако нашата загине во сообраќајна несреќа, како штедната книшка на брат ни да ја префрлиме на свое име ако тој ненадејно умре, таму се…

Во театарот „Војдан Чернодрински“ денеска се одржа прес конференција на која беше најавена премиерата на претставата „Дупло дно“ од Горан Стефановски
|

Во театарот „Војдан Чернодрински“ денеска се одржа прес конференција на која беше најавена премиерата на претставата „Дупло дно“ од Горан Стефановски

Во театарот „Војдан Чернодрински“ денеска се одржа прес конференција на која беше најавена премиерата на претставата „Дупло дно“ од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска. На прес конференцијата говореа Јасмина Мицовска Станкоска, в.д директор на Центарот, режисерот Наташа Поплавска, авторот на музиката Ристо Вртев и актерите Игор Трпчески и Зоран Иваноски. Премиерата на „Дупло…