ВКУС КОЈ СЕ ПАМЕТИ! И Црвенкапа ужива во неодоливиот вкус на “Стоби Флипс”
|

ВКУС КОЈ СЕ ПАМЕТИ! И Црвенкапа ужива во неодоливиот вкус на “Стоби Флипс”

Петокот вечерта, театарската претстава за деца – односно мјузиклот “Црвенкапа”, направи вистински детски спектакл во центарот на Охрид. “Реки од народ” уживаат во театарската уметност која ја прикажаа актерите од Балада Арт Продукција. Сценариото и режијата за оваа претстава е дело на Гоце Илиеска Балада. Претставата беше пропратена со прекрасни детски мелодии, кои специјално беа…

“Salida Aqua Park” – И ова лето, уживајте во летните лудории и опуштените релаксирачки моменти кои ви ги нуди најдобриот Аква парк во нашата земја!
|

“Salida Aqua Park” – И ова лето, уживајте во летните лудории и опуштените релаксирачки моменти кои ви ги нуди најдобриот Аква парк во нашата земја!

Летото само што започна, а секое лето нуди голем број на незаборавни летни спомени. Е сега, кога станува збор за спомените и убавите незаборавни моменти, секое лето тие се создаваат во најубавиот Аква Парк во нашата земја, а тоа е “Salida Aqua Park” – Аква паркот кој што нуди одмор, релаксација како за помладите, така…

Прилепскиот градски часовник, е душата и срцето на градот! Со секое негово отчукување се одбележува времето кое минува во градот под Марковите Кули
|

Прилепскиот градски часовник, е душата и срцето на градот! Со секое негово отчукување се одбележува времето кое минува во градот под Марковите Кули

Градскиот саат во градот под Марковите Кули, денес претставува симбол на градот кој што го краси центарот на Прилеп. Истиот е изграден во турско време, а почетокот на неговата изградба започнува во далечната 1863 година, на местото кое тогаш било познато под името “Шукуроски Ливади”. При самата градба, односно уште кога мајсторите почнале да ги…

ОЧЕКУВАНО: “Веселите Ѕвончиња” го преполнија охридскиот плоштад
| |

ОЧЕКУВАНО: “Веселите Ѕвончиња” го преполнија охридскиот плоштад

Детскиот музички фестивал “Весели Ѕвончиња by JANA”, односно фестивалот кој што од страна на публиката е прогласен за “МОДЕРЕН ДЕТСКИ-СВЕТСКИ БРЕНД”, вчера вечерта ги забавуваше пристните посетители во Охрид. И оваа година реки од народ уживаат во детските музички хитови од овој најатрактивен детски музички фестивал. Во прекрасните детски мелодии, освен најмладите охриѓанчиња, уживаа домашните…

ВЕЧЕРВА ПРИЛЕП “ЌЕ ГОРИ” ОД ДОБРА МУЗИКА! “The four” вечерва ќе ги забавува прилепчани на камената бина како дел од проектот “Од нула до култура”
| |

ВЕЧЕРВА ПРИЛЕП “ЌЕ ГОРИ” ОД ДОБРА МУЗИКА! “The four” вечерва ќе ги забавува прилепчани на камената бина како дел од проектот “Од нула до култура”

После богатата музичка агенда со настапи ширум цела наша земја, прилепскиот, но сепак светски музички бенд “The Four” четврток вечер ќе има свој музички настап во родниот Прилеп, односно на камената бина во центарот на Прилеп како дел од манифестацијата “Од нула до култура”. Втората сезона на серијалот “Од 0 до Култура” ќе започне со…

СЕУШТЕ НЕДОСТИГА: Благоја Спиркоски – Џумерко нашата прилепска, културно -уметничка икона
| |

СЕУШТЕ НЕДОСТИГА: Благоја Спиркоски – Џумерко нашата прилепска, културно -уметничка икона

Денеска, 11.06.2024 година, се навршија цели 9 години откако почина нашата прилепска и македонска гордост Благоја Спиркоски – Џумерко. Далечната 1946 година е годината кога во градот под Марковите Кули во фамилијата на прилепчаните Киро и Марија, ќе се роди нашата прилепска културно -уметничка икона Благоја Спиркоски Џумерко, човекот кој што остави длабока – значајна…

НАШЕТО ЗЛАТНО ДЕТЕ! Македон се закити со златен медал на математичка олимпијада во САД
|

НАШЕТО ЗЛАТНО ДЕТЕ! Македон се закити со златен медал на математичка олимпијада во САД

Македонскиот генијалец Македон Димитровски, повторно се закити со златен медал. Овој пат златниот медал доаѓа од Математичката олимпијада за основни училишта (MOEMS) од САД. Македон на овој натпревар учествуваше преку училиштето НОВА, каде што доби целосна стипендија за образование. Повеќе од очигледно е дека и оваа година, овој наш македонски математички генијалец продолжува да реди…

Древниот Охрид – градот кој тивко шепоти за неговата вековна традиција и историја

Древниот Охрид – градот кој тивко шепоти за неговата вековна традиција и историја

Древниот Охрид, жив сведок на културното натпреварување на цивилизациите кои оставиле траен печат за нивното постоење и престојување во овој регион, доминира на Македонскиот брег на Охридското Езеро, горд на својата милениумска историја што го прави еден од најстарите градови на Балканот. Неговите сегашни жители, кои имаат привилегија да живеат во оваа еколошки чиста средина…

“Art cafe – Aporea” – омиленото место на прилепчани, кое сведочи за вкусот на најдоброто кафе!
|

“Art cafe – Aporea” – омиленото место на прилепчани, кое сведочи за вкусот на најдоброто кафе!

Омиленото место на прилепчани “Art cafe – Aporea” е она добро, препознатливо место во градот под Марковите Кули, каде што прилепчани секогаш уживаат во вкусот на најдоброто и најквалитетното кафе. Воедно, “Art cafe – Aporea” секогаш го прати оној нов, современ и модерен стил, па врз основа на тоа нуди ултра модерниот амбинет кој што…

ПРИЛЕП ЌЕ СЕ СМЕЕ НА СЕКОИ 5 СЕКУНДИ! Никола Тодороски со нова, урнебесна комедија ПРЕМИЕРНО во НУЦК “Марко Цепенков”
| |

ПРИЛЕП ЌЕ СЕ СМЕЕ НА СЕКОИ 5 СЕКУНДИ! Никола Тодороски со нова, урнебесна комедија ПРЕМИЕРНО во НУЦК “Марко Цепенков”

По барање на прилепската публика, најбараниот комичар и мајстор за стендап шоу – Никола Тодороски доаѓа во Прилеп со неговото најново стендап – комично шоу “Тројца лути мажи”, шоу кое за прв пат ПРЕМИЕРНО ќе биде изведено во Прилеп. Билети за овој стендап спектакл ќе може да си набавите секој ден на шанкот во “Арт Кафе –…