РИСТЕСКА Е ПРИЛЕПСКА ГОРДОСТ! Прво место и златен медал во дисциплината воздушна пушка
|

РИСТЕСКА Е ПРИЛЕПСКА ГОРДОСТ! Прво место и златен медал во дисциплината воздушна пушка

Младата и талентирана ученичка во голема конкуренција во категоријата средни училишта (женски), освои прво место и златен медал во дисциплината воздушна пушка. Станува збор за Магдалена Ристеска која е ученичката во IV година во прилепската гимназија “Мирче Ацев” Прилеп. Станува збор за државното првенство во стрелаштво, кое се одржа на 25.11.2022 во „Р Е К“…

Еве колку прилепчани следат светско првенство во фудбал
| |

Еве колку прилепчани следат светско првенство во фудбал

Веќе една недела откако започна Светското фудбалско првенство Катар 2022, каде што вкупно 32 репрезентации се натпреваруваат на еден од најголемите спортски настани на планетата земја. Прилеп и прилепчани, отсекогаш важеле за спортски град и граѓани, кои живеат во спортски дух, па врз основа на тоа – посебно машката популација, постојано го следи секој натпревар…

Утре на “градски” во Прилеп, Победа влегува во дуел против шампионот Шкупи
|

Утре на “градски” во Прилеп, Победа влегува во дуел против шампионот Шкупи

Фудбалерите на Победа, по тринеделна пауза, се враќаат на првенствените обврски. По принудната двонеделна пауза поради репрезентативната пауза предизвикана од УЕФА календарот и слободното коло по откажувањето на Ренова, се влегува во завршницата на есенската полусезона до чиј крај остануваат уште 3 кола. Црвено-белите во недела од 13 часот на Градскиот стадион „Гоце Делчев“ ќе…

СЕПАК ЌЕ СЕ ОДРЖИ: Традиционалниот турнир во мал фудбал “Св. Никола 2022” започнува на 10-ти декември
|

СЕПАК ЌЕ СЕ ОДРЖИ: Традиционалниот турнир во мал фудбал “Св. Никола 2022” започнува на 10-ти декември

Општина Прилеп како покровител заедно со новоформираниот иницијативен одбор, ги започна подготовките за организација на традиционалниот турнир во мал фудбал “Св. Никола 2022”. Турнирот ќе се одржи по пауза од 3 години, а натпреварите ќе се одиграат од 10 до 25 декември во спортската сала на основното училиште “Добре Јованоски”. На турнирот учество ќе земат…

Викендов во Тирана се одржа првото Балканско Првенство за ветерани-ки
|

Викендов во Тирана се одржа првото Балканско Првенство за ветерани-ки

Викендов на 19/20 Ноември 2022 година во Тирана се одржа се одржа првото Балканско Првенство за ветерани-ки. Првенството се одржа во салата”Аслан Русе” во Тирана Албанија во организација на Албанската Џудо Федерација. Учество на ова првенство зедоа домаќинот Албанија, Косово, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Турција,Романија, Бугарија и Македонија со околу 100- натпреварувачи.Селекцијата на Република…

Репрезентативките и членки на ЏК Сеишин Прилеп Теа и Теона Настоска, овој викенд на Европскиот Куп во џудо за кадети-ки
|

Репрезентативките и членки на ЏК Сеишин Прилеп Теа и Теона Настоска, овој викенд на Европскиот Куп во џудо за кадети-ки

Овој викенд викенд 18,19 и 20 Ноември во Ѓиор -Унгарија, ќе се одржи Европски Куп во џудо за кадети-ки. На ова престижно натпреварување учество ќе земат репрезентативките и членки на ЏК Сеишин Прилеп, Теа Настоска и Теона Настоска во категоријата до 44 кг во женска конкуренција. Репрезентстивките ги предводат Селекторот Дејан Мицкоски и тренерот Мики…

Успешен почеток на “пинг-понг Бизнис лигата”
|

Успешен почеток на “пинг-понг Бизнис лигата”

Судејќи по денешните натпревари и успешната организација, може да се истакне дека оваа сезона ќе имаме интересни спортски натпревари во “пинг понг Бизнис лигата”, за која што може слободно да заклучиме дека ги надмина очекувањата, при што истата прераснува во вистинска спортска приказна, благодарение на ППК “Младост 96” и раководството на клубот. Денеска имаше успешен…

ЕДЕН ГРАД – ЕДНА ФУДБАЛСКА ЉУБОВ: Прилепчани секогаш ГОРДО на трибините навиваат за прилепска “Победа”
|

ЕДЕН ГРАД – ЕДНА ФУДБАЛСКА ЉУБОВ: Прилепчани секогаш ГОРДО на трибините навиваат за прилепска “Победа”

Поддршката и бодрењето на црвено-белите од страна на голем број на прилепчани, секогаш е потребна при играта на сите оние 90 фудбалски минути, кои се играат на секој натпревар на градскиот стадион во Прилеп. Имено, ваквата поддршка од страна на нашите сограѓани при секој натпревар на “градски” е голема, а сето тоа е потребно за…

Денеска на “градски”, ФК Победа изгуби на домашен терен од Македонија Ѓорче Петров
|

Денеска на “градски”, ФК Победа изгуби на домашен терен од Македонија Ѓорче Петров

Попладнево на Градскиот стадион „Гоце Делчев“, фудбалерите на Победа во меч од 14-тото коло на Првата лига загубија од Македонија Ѓорче Петров со 1-3, полувреме 1-1. Стрелец на единствениот гол за Победа во 32-та минута беше Ѓурковиќ со глава по центаршут од корнер на Наумоски. Денешниот беше осми сезонски пораз, втор во полусезоната од ѓорчепетровци,…

ПОВТОРНО УСПЕСИ: Прилепскиот џудо клуб “Сеишин”, се враќа од Грција со девет освоени медали
|

ПОВТОРНО УСПЕСИ: Прилепскиот џудо клуб “Сеишин”, се враќа од Грција со девет освоени медали

Денеска се одржа Меѓународен турнир во џудо во Аминдео -соседна Грција, на кој што учество зедоа приближно околу 300 натпреварувачи од повеќе клубови од Македонија, Турција, Грција, Бугарија, Србија, Албанија, Молдавија, Израел, Грузија, Ерменија, Украина, Кипар, како и други држави. Прилепскиот џудо клубот “Сеишин” на овој турнир настапи со својата најмалата категорија на такмичари. Станува…