Општина Могила и регионот изминатите денови пулсираа во ритамот на “Еден на Еден – Могила купот”

Општина Могила и регионот изминатите денови пулсираа во ритамот на “Еден на Еден – Могила купот”

Викендов, за првпат во општина Могила се организираше меѓународниот фудбалски куп “Еден на Еден-Могила куп”, каде вкупно 72 екипи продефилираа на овој турнир, а дури 1200 деца се натпреваруваа на фудбалските терени во неколку возрасни категории. Изминатите три дена се одиграа 156 натпревари, а општина Могила и регионот, пулсираа во ритамот на “Еден на Еден…

ВО ДУХОТ НА СПОРТОТ: Прв ревијален настан во Естетско-Ритмичка гимнастика во Прилеп, во организација на клубот ,,Авантгард” од Прилеп
|

ВО ДУХОТ НА СПОРТОТ: Прв ревијален настан во Естетско-Ритмичка гимнастика во Прилеп, во организација на клубот ,,Авантгард” од Прилеп

Денеска се одржа првиот ревијален настан во Естетско-Ритмичка гимнастика во Прилеп, во организација на клубот ,,Авантгард” од Прилеп. Денеска во Прилеп имаше прекрасен настан во духот на спортот и се она што претставува здрави спортски навики. Во ритмичката гимнастика спојот од уметност и спорт е доведен до совршенство. Па затоа со причина се смета за…

ФИНАЛЕ: Во недела, на 05.06.2022 е реванш натпреварот во Прилеп во пинг-понгарската сала ДТВ “Партизан” со почеток во 11 часот
|

ФИНАЛЕ: Во недела, на 05.06.2022 е реванш натпреварот во Прилеп во пинг-понгарската сала ДТВ “Партизан” со почеток во 11 часот

Оваа сабота на 04.06.2022 година со почеток во 11 часот во салата “Македонски бранители” во Крива Паланка, ќе се одигра првиот финален меч за шампион во “пинг-понг Супер лигагата”, против екипата на “Крива Паланка 2007”. Екипата на прилепскиот пингпонгарски клуб “Младост 96”, е максимално спремна за одбрана на титулата, иако овие натпревари ќе бидат далеку…

Екстремните прилепски спортисти од меѓународната трка “Суторман” се вратија во Прилеп со повеќе освоени места
|

Екстремните прилепски спортисти од меѓународната трка “Суторман” се вратија во Прилеп со повеќе освоени места

Екипата на “SkyRyders”-Прилеп, изминатиот викенд беше дел од трката ,,Суторман’’ во Бар-Црна Гора. На оваа трка, екстремните прилепски спортисти освоија едно второ, и две четврти места. Имено, Алек Стојкоски се закити со второто место, а пак додека Александар Спиркоски и Бобан Митрески завршија на четвртото место. Екипата на “SkyRyders” -Прилеп на овој настан беше поддржана…

Денес на Градскиот стадион ,,Гоце Делчев” во Прилеп беше доделен пехарот на шампионите во Младинската лига – фудбалерите на Победа!
|

Денес на Градскиот стадион ,,Гоце Делчев” во Прилеп беше доделен пехарот на шампионите во Младинската лига – фудбалерите на Победа!

Денес на Градскиот стадион ,,Гоце Делчев” во Прилеп беше доделен пехарот на шампионите во Младинската лига – фудбалерите на Победа! На прилепскиот стадион, присутен беше и прилепскиот градоначалник Јовчески, кој што упати честитки до фудбалерите и целокупниот стручен штаб за големиот успех, кој што го остварија оваа сезона. “Истакнав дека сме горди што тие ќе…

Митко Јанчев: Како и во многу работи, така и во фудбалот Кавадарци било и ќе биде на врвот
|

Митко Јанчев: Како и во многу работи, така и во фудбалот Кавадарци било и ќе биде на врвот

Денеска, фудбалерите на ФК “Тиквеш” со убедлива победа во Струмица, ја совладаа екипата на “Воска Спорт”-Охрид со 4:1. На ваков начин, кавадарчани обезбедија опстанок во Првата фудбалска лига. Имено денеска, во боите на ФК “Тиквеш” беше облечен и кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев, кој што цело време-како и сите овие години наназад, искрено од срце ги…

ППК “Младост 96”-Прилеп денеска оствари убедлива победа со 4:1 во полуфиналето во првиот полуфинален натпревар од плеј оффот

ППК “Младост 96”-Прилеп денеска оствари убедлива победа со 4:1 во полуфиналето во првиот полуфинален натпревар од плеј оффот

Пинг-понгарскиот клуб “Младост 96”-Прилеп, денеска во пингпонгарската сала на “Партизан” со почеток во 12:00 часот, спремни го дочекаа нивниот противник од Штип, при што овој прилепски пингпонгарски клуб денеска оствари убедлива победа во полуфиналето во првиот полуфинален натпревар од плеј оффот, а конечниот резултат заврши со 4-1. На овој пингпонгарски натревар, прилепскиот пингпонгарски клуб беше…

ПИНГ-ПОНГ: “Младост 96” утре во одбрана на титулата

ПИНГ-ПОНГ: “Младост 96” утре во одбрана на титулата

Пинг-понгарскиот клуб “Младост 96”-Прилеп, утре во пингпонгарската сала на “Партизан” со почеток во 12:00 часот, спремни ќе го дочекаат нивниот противник од Штип. Во недела, на 22.05. 2022 ќе се одигра возвратниот натпревар во Штип, при што ако некоја од екипите слави во двата пинг-понг натпревари, тогаш во таков случај ќе се пласира во финалето….

Денес во Прилеп се одржа Државно првенство во тенис, со натпреварувачи од основните училишта во Република Македонија
|

Денес во Прилеп се одржа Државно првенство во тенис, со натпреварувачи од основните училишта во Република Македонија

Денес во Прилеп се одржа Државно првенство во тенис, со натпреварувачи од основните училишта во Република Македонија. “Ми претставува задоволство што еден ваков значаен спортски настан се случува во Прилеп со што уште еднаш го потврдуваме епитетот, Прилеп-Спортски град. Упатив голема благодарност и честитки за организацијата до Федерацијата на училишен спорт на Македонија и до…

ЈОВЧЕСКИ: Вечерва на мое огромно задоволство, ги поканив и лично им честитав на прилепските фудбалски шампиони
|

ЈОВЧЕСКИ: Вечерва на мое огромно задоволство, ги поканив и лично им честитав на прилепските фудбалски шампиони

Вечерва, прилепскиот градоначалник Борче Јовчески, како вистински татко на градот, ги покани фудбалерите на прилепска победа каде лично им честита на нашите прилепски фудбалски шампиони. “Вечерва на мое огромно задоволство, ги поканив и лично им честитав на прилепските фудбалски шампиони. Нека е со среќа момци влезот во првата македонска фудбалска лига и ви посакувам многу…