СО СРЦЕ ЗА ПРИЛЕП: Младинците на ФК Победа “лавовски” се бореа до самиот крај на натпреварот
|

СО СРЦЕ ЗА ПРИЛЕП: Младинците на ФК Победа “лавовски” се бореа до самиот крај на натпреварот

Вечерва од 20.30 часот по македонско време, младинците на Победа го започнаа историскиот премиерен натпревар во Младинската лига на шампиони. Како прваци на Македонија за противник го имаа првакот на С.Ирска Колерајн. Во првото полувреме Победа водеше со 2:1 благодарение на двата гола на Филип Тодороски. И покрај недосуден чист пенал во 39 минута црвено-белите…

Пред прилепчани презентиран Novociti Volt, новото, економично и еколошко решение за урбан транспорт
|

Пред прилепчани презентиран Novociti Volt, новото, економично и еколошко решение за урбан транспорт

Во рамките на одбележувањето на Европската недела на мобилност, во насока на поддршка на одржливото размислување и живеење, компанијата Аутомакедонија АД Скопје во Прилеп го претстави електричниот автобус Isuzu Novociti Volt. Граѓаните на Прилеп денес имаа можност да се возат во електричниот автобус како редовна градска линија и да се запознаат со предностите кои ги…

БЕШЕ НАСТАН ЗА ПАМЕТЕЊЕ: На денешен ден пред 30 години, повторно се постави крстот на врвот од “прилепската Саат кула”
|

БЕШЕ НАСТАН ЗА ПАМЕТЕЊЕ: На денешен ден пред 30 години, повторно се постави крстот на врвот од “прилепската Саат кула”

Некои настани од минатиот период, остануваат длабоки врежани во нашето сеќавање, и не потсетуваат на едно убаво време каде мирисот на старта прилепска чаршија беше помешан со есенскиот мирис, кој што е секогаш препознатлив во овој временски период во градот под Марковите Кули. Така беше и тогаш… Беше Крстовден… И старо и младо бевме собрани…

ВИДЕО: Учениците од ООУ “Гоце Делчев”- Прилеп на креативен начин го одбележаа ЕВРОПСКИОТ ДЕН НА ЈАЗИЦИТЕ
|

ВИДЕО: Учениците од ООУ “Гоце Делчев”- Прилеп на креативен начин го одбележаа ЕВРОПСКИОТ ДЕН НА ЈАЗИЦИТЕ

Денес основците од ООУ “Гоце Делчев”- Прилеп под менторство на наставниците по македонски јазик и странски јазици го одбележаа ЕВРОПСКИОТ ДЕН НА ЈАЗИЦИТЕ – 26 Септември преку снимање на видео пораки за промовирање на јазичната разноликост. Во одбележување на настанот беа вклучени ученици од предметна настава од 6-то до 9-то одд. кои кажуваа поздрави, мисли…

ПРИЈАВЕТЕ СЕ И ВИЕ: Секое прилепчанче сака песна од Гоце Балада
| |

ПРИЈАВЕТЕ СЕ И ВИЕ: Секое прилепчанче сака песна од Гоце Балада

После спектакуларното фестивалско издание на Детскиот музички фестивал “Весели Ѕвончиња by JANA”, кој што четврта година по ред се одржа во Прилеп во НУЦК “Марко Цепенков”, организаторите на фестивалот распишаа нови Аудиции за наредното спектакуларно фестивалско издание кое ќе се одржи наредната 2023 година. Имено, секој нов учесник добива ново-компонирана детска музичка песна со наслов…

Успешно издание на “Toptash Downhill Cup” во организација на “Sky Riders”-Прилеп
| |

Успешно издание на “Toptash Downhill Cup” во организација на “Sky Riders”-Прилеп

Клубот за екстремни спортови “Sky Riders”-Прилеп, овој викенд 24-25 Септември по 7-ми пат ја организираше трката “Toptash Downhill Cup”. Локацијата каде што се одржа настанот беше во близина на резервоарот за водоснабдување Топташ (место викано “Лизгајци”).  “Како што екстремните спортови стануваат се повеќе популарни и интересни, така се трудиме и ние како Локална самоуправа да…

ФК Победа го освои второто место на меморијалниот турнир „Вуко Каров“ во Кавадараци
|

ФК Победа го освои второто место на меморијалниот турнир „Вуко Каров“ во Кавадараци

Фудбалерите на Победа паузата во домашниот шампионат ја искориостија да земат учество на традиционалниот меморијален турнир „Вуко Каров“ во Кавадараци, зааедно со домаќинот и организатор Тиквеш и битолски Пелистер. Турнирот се играше по италијански модел-секој со секого по едно полувреме-се истакнува во објавата на официјалната Facebook група на ФК Победа – Прилеп. Оваа објава, Ви ја…

УЖ при ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп, денешниот неделен ден го искористи за дружба и посета на  манастирот “Св.Никола” во с. Загорани
|

УЖ при ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп, денешниот неделен ден го искористи за дружба и посета на манастирот “Св.Никола” во с. Загорани

Денеска членките на Унијата на жени-при ОК на ВМРО-ДПМНЕ-Прилеп се речиси насекаде застапени во сите сфери на општественото живеење: во семејството, во улогата на сопруга и мајка, а паралелно на сето ова претходно наведено, жените денес извршуваат и други општествени одговорни функции како и други останати работи кои се од јавен интерес како за градот…

Познати судиите за двомечот Победа-Колерајн
|

Познати судиите за двомечот Победа-Колерајн

Познати судиите за двомечот Победа-Колерајн. Така првиот меч во среда на 28 септември во Северна Ирска меѓу Колерајн и Победа (младинска лига на шампиони), на местото на 44-годишниот романец Мариан Александру Барбу (кој беше делегиран за првиот термин 21-септември) ќе го води 30-годишниот Том Овен од Велс, а ќе му помагаат сонародниците Конор Еоин и…

ДВЕ ВО ЕДНО: Еко акција за чистење на прилепското вештачко езеро и предавање за римската вила која постоела на брегот од езерото
|

ДВЕ ВО ЕДНО: Еко акција за чистење на прилепското вештачко езеро и предавање за римската вила која постоела на брегот од езерото

На 01.10.2022 година, утрото во 09 часот ќе започне еколошка акција за чистење на вештачкото езеро во организација на Здружението “Менелај” од Прилеп, а веднаш потоа ќе има и предавање за римската вила. Во прилог, Ви го пренесуваме соопштението на Здружението “Менелај” , кое е објавено на нивната Facebook страна: “Летото помина, но зад нас…