Цела Пелагонија со нетрпение чека да отпочне сезоната за капење во “Salida Aqua Park”-Прилеп
| |

Цела Пелагонија со нетрпение чека да отпочне сезоната за капење во “Salida Aqua Park”-Прилеп

Летото повторно ни се враќа, а со тоа и убавите спомени кои што се создаваат во најубавиот Аква Парк во нашата земја, а тоа е “Salida Aqua Park”, аква паркот кој што нуди одмор, релаксација како за помладите, така и за повозрасните, додека пак оние кои имаат авантуристички дух, тука повторно и оваа година ќе…

Митко Јанчев: Како и во многу работи, така и во фудбалот Кавадарци било и ќе биде на врвот
|

Митко Јанчев: Како и во многу работи, така и во фудбалот Кавадарци било и ќе биде на врвот

Денеска, фудбалерите на ФК “Тиквеш” со убедлива победа во Струмица, ја совладаа екипата на “Воска Спорт”-Охрид со 4:1. На ваков начин, кавадарчани обезбедија опстанок во Првата фудбалска лига. Имено денеска, во боите на ФК “Тиквеш” беше облечен и кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев, кој што цело време-како и сите овие години наназад, искрено од срце ги…

ППК “Младост 96”-Прилеп денеска оствари убедлива победа со 4:1 во полуфиналето во првиот полуфинален натпревар од плеј оффот

ППК “Младост 96”-Прилеп денеска оствари убедлива победа со 4:1 во полуфиналето во првиот полуфинален натпревар од плеј оффот

Пинг-понгарскиот клуб “Младост 96”-Прилеп, денеска во пингпонгарската сала на “Партизан” со почеток во 12:00 часот, спремни го дочекаа нивниот противник од Штип, при што овој прилепски пингпонгарски клуб денеска оствари убедлива победа во полуфиналето во првиот полуфинален натпревар од плеј оффот, а конечниот резултат заврши со 4-1. На овој пингпонгарски натревар, прилепскиот пингпонгарски клуб беше…

ПИНГ-ПОНГ: “Младост 96” утре во одбрана на титулата

ПИНГ-ПОНГ: “Младост 96” утре во одбрана на титулата

Пинг-понгарскиот клуб “Младост 96”-Прилеп, утре во пингпонгарската сала на “Партизан” со почеток во 12:00 часот, спремни ќе го дочекаат нивниот противник од Штип. Во недела, на 22.05. 2022 ќе се одигра возвратниот натпревар во Штип, при што ако некоја од екипите слави во двата пинг-понг натпревари, тогаш во таков случај ќе се пласира во финалето….

Денес во Прилеп се одржа Државно првенство во тенис, со натпреварувачи од основните училишта во Република Македонија
|

Денес во Прилеп се одржа Државно првенство во тенис, со натпреварувачи од основните училишта во Република Македонија

Денес во Прилеп се одржа Државно првенство во тенис, со натпреварувачи од основните училишта во Република Македонија. “Ми претставува задоволство што еден ваков значаен спортски настан се случува во Прилеп со што уште еднаш го потврдуваме епитетот, Прилеп-Спортски град. Упатив голема благодарност и честитки за организацијата до Федерацијата на училишен спорт на Македонија и до…

СКАНДАЛ НА ЕВРОВИЗИЈА: Неколку земји со неправилни шеми на гласање?
| |

СКАНДАЛ НА ЕВРОВИЗИЈА: Неколку земји со неправилни шеми на гласање?

Според севкупните гласови, вчера на годинешната Евровизија победи Украина. Како и секоја Евровизија, така и оваа, ја следат неколку скандали. Имено, партнерот на ЕБУ која го следи гласањето за време на евровизискиот натпревар истакна дека резултатите на вкупно шест земји идентификувале т.н. неправилни шеми на гласање. „Со цел да се усогласи со Насоките за гласање…

“ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА”: Еве кога на ТВ ќе може да го погледнете премиерно најновото издание
|

“ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА”: Еве кога на ТВ ќе може да го погледнете премиерно најновото издание

Јубилејното издание од “Златна бубамара на полуларноста-2022”, се одржа во вторникот во Арената Борис Трајковски во Скопје, а годинешното издание оваа година помина во духот на возењето на мотори, пикникот со ајвар и путер со поминат рок, летувања…Како и секоја година, така и оваа, на сцената имаше многу убави интерпретации во живо, сеќавања и емоции….

ЈОВЧЕСКИ: Вечерва на мое огромно задоволство, ги поканив и лично им честитав на прилепските фудбалски шампиони
|

ЈОВЧЕСКИ: Вечерва на мое огромно задоволство, ги поканив и лично им честитав на прилепските фудбалски шампиони

Вечерва, прилепскиот градоначалник Борче Јовчески, како вистински татко на градот, ги покани фудбалерите на прилепска победа каде лично им честита на нашите прилепски фудбалски шампиони. “Вечерва на мое огромно задоволство, ги поканив и лично им честитав на прилепските фудбалски шампиони. Нека е со среќа момци влезот во првата македонска фудбалска лига и ви посакувам многу…

Синоќа во прекрасна атмосфера се одигра финалето на “пинг понг Бизнис лигата-Прилепска пиварница”

Синоќа во прекрасна атмосфера се одигра финалето на “пинг понг Бизнис лигата-Прилепска пиварница”

Синоќа во прекрасна атмосфера, пред повеќе од 50 гледачи, се одигра финалето на “пинг понг Бизнис лигата-Прилепска пиварница”, помеѓу екипите на “Црна Река Петрол” и “Нотар Маркоски”. ШАМПИОН за сезона 2021/22 е екипата на “ЦРНА РЕКА ПЕТРОЛ”, која во финалето извојува тесна, но заслужена победа од 4-3. М.Калески, Л.Мицев, Белокапоски, и З.Мицев се играчите кои…

Актуелниот шампион – екипата на “Младост 96” и оваа година, од “плеј оффот” ќе се бори за одбрана на шампионската титула од Супер лигата во пинг-понг

Актуелниот шампион – екипата на “Младост 96” и оваа година, од “плеј оффот” ќе се бори за одбрана на шампионската титула од Супер лигата во пинг-понг

Во недела 8 Мај ќе се одржи последниот турнус од Супер лигата во пинг-понг, и со тоа завршува регуларниот дел на првенството. Актуелниот шампион екипата на “Младост 96” и оваа година, од плеј оффот ќе се бори за одбрана на шампионската титула. И во полуфиналето со “Шампиони Фа”, и во евентуалното финале со екипата на…