ЖАЛОСНО: Повеќе од половина Македонци немаат пари за одмор
| |

ЖАЛОСНО: Повеќе од половина Македонци немаат пари за одмор

55% од Македонците не можат да си дозволат еднонеделен годишен одмор надвор од местото на живеење, а сето ова го покажува анализата на статистичкиот портал „Ландгеист“, која е базирана на податоците на Евростат. Во Европа, полошо од нас стојат Албанија каде што 58,3% од граѓаните не можат да одат на одмор, Турција (60,8%), Романија (62,5%),…

И овој викенд, повторно голем број на наши граѓани во посета на Острог – манастирот каде што спокојот и тишината се спојуваат во едно
|

И овој викенд, повторно голем број на наши граѓани во посета на Острог – манастирот каде што спокојот и тишината се спојуваат во едно

И овој викенд, голем дел од граѓаните одлучија викендот да го поминат во Црна Гора, односно на Острог и да се помолат за свое, и здравјето на своите најблиски покрај моштите на св. Василије Острошки. Впрочем, ова дестинација е честото посетуваното место. Станува збор за вистинско светилиште каде што моќта од моштитие на св. Василије…

АИРЛИЈА! Од денес започнува “ски – сезоната” во магичното Крушево
| |

АИРЛИЈА! Од денес започнува “ски – сезоната” во магичното Крушево

На изгрејсонце, Крушево здогледано од подножјето на Баба Планина, блескоти како бисерче тукушто извадено од вода. А од подножјето има уште пет до шест километри. Град меѓу повисоките во светот, a највисок на Балканот.  Во Крушево, највисокиот град на Балканот, на Станич е формирана снежна покривка, и од денес веќе ОФИЦИЈАЛНО започнува ски – сезоната…

Еве зошто прилепчани мошне често го посетуваат Крушево
| |

Еве зошто прилепчани мошне често го посетуваат Крушево

Прилепчани знаат да одмораат, посебно кога викендот носи убаво-пријатно време, па како резултат на тоа-гледано во глобала, најголемиот дел од нив-барем еднаш месечно одат во Крушево на кафе, на локум, меѓутоа пред се, одат во Крушево заради природните убавини кои ги нуди овој град, како и заради блиската релација помеѓу Прилеп и Крушево. На изгрејсонце…

Над 200 трговци и угостители ќе бидат дел од „Prilep OUTLET Weekend“
| |

Над 200 трговци и угостители ќе бидат дел од „Prilep OUTLET Weekend“

 Како што објавивме пред некој ден, во организација на Општина Прилеп и Прилепската чаршија, на 25ти и 26ти август, Прилеп се подготвува за летeн by Night  „Prilep OUTLET Weekend“. Во него веќе се вклучија над 200 трговци и угостители кои на своите дуќани ќе имаат налепница со заштитен знак од настанот, за купувачите да знаат каде да пазарат и како да бидат услужени. Настанот предизвикува голем интерес, особено кај купувачите  од…

УТРЕ, ПРИЛЕП ЌЕ ГОРИ ОД ДОБРА МУЗИКА: “The Hounds” на камената бина во Прилеп ќе направат спектакл за паметење
| | |

УТРЕ, ПРИЛЕП ЌЕ ГОРИ ОД ДОБРА МУЗИКА: “The Hounds” на камената бина во Прилеп ќе направат спектакл за паметење

Прилепскиот музички бенд The Hounds, e добро познат на прилепската јавност по духот на стилот и музиката која што овој бенд ја негува повеќе од една деценија, и благодарение на истата авторска музика, успешно опстојува како на прилепската, така и на македонската музичка сцена. Можеме слободно да кажеме дека се бренд на градот, а за…

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ОВА ЛЕТО: Будва-совршена хит дестинација
|

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ОВА ЛЕТО: Будва-совршена хит дестинација

Една од неколкуте хит дестинации кои ќе Ви ги препорачаме за ова е лето е Будва, која претставува  една од најстарите урбани туристички средини кои се наоѓаат на јадранското приморје. Будва е центарот за забава и одмор-кога станува збор за црногорскиот туризам , и самата таа е сѐ попривлечна со секоја измината туристичка година, бидејќи секоја…

Грчкиот остров “Крв” фасцинира со својата природна незаменлива убавина
| |

Грчкиот остров “Крв” фасцинира со својата природна незаменлива убавина

Грција се дефинира како популарна туристичка дестинација, односно како земја која мошне често ја бираат туристите од сите краеви ширум светот. Оваа земја се карактеризира со голем број на населени острови кои што се опкружени со кристална вода, плажи со светски квалитет и сочувана природа.Како најблиска, а воедно и прекрасна туристичка дестинација токму е Грција,…

ЕВЕ КАДЕ ВИКЕНДОВ: Падна првиот снег во соседно Крушево
| |

ЕВЕ КАДЕ ВИКЕНДОВ: Падна првиот снег во соседно Крушево

На изгрејсонце Крушево здогледано од подножјето на Баба Планина, блескоти како бисерче тукушто извадено од вода. Од најстари времиња Прилеп му бил единствената врска со светот. А од подножјето има уште пет до шест километри. Град меѓу повисоките во светот, највисок на Балканот.  Во Крушево, највисокиот град на Балканот, во градот и на Станич е…

Зошто голем број на прилепчани летово се одлучија да одат на одмор во Ксaмил?

Зошто голем број на прилепчани летово се одлучија да одат на одмор во Ксaмил?

Ксaмил претставува совршено место со голем број на прекрасни егзотични плажи како и одлично и величенствено тиркизно море кое се наоѓа на ривиерата на Јужна Албанија. Ксамил нуди одлична храна, пливање, долги сончеви денови и сето тоа за ниска пристапна цена.  Островите во Ксамил се приказна сама за себе. Една од плажите е оддалечена неполни 100 метри…