Вучиќ побара смртна казна за убијците на малечката Данка

Вучиќ побара смртна казна за убијците на малечката Данка

Претседателот на Србија – Александар Вучиќ, ќе предложи да биде променет Кривичниот Законик и да се воведе смртна казна после убиството на малечката Данка Илиќ.

ВУЧИЌ: Никој нема да ми наредува, ни Путин, ни Бајден

ВУЧИЌ: Никој нема да ми наредува, ни Путин, ни Бајден

Српскиот претседател Александар Вучиќ за медиумите изјави дека ниту еден од функционерите на странски држави, нема политичко влијание врз него, премиерот и претседателот на парламентот, дури ниту од Русија. „Што се однесува до руското влијание, да бидам многу јасен… економското влијание е неспоредливо помало од германското, што се однесува до политичкото влијание, не можам да…

А КАЈ НАС – КОГА? Повеќе од 1.000 евра ќе биде просечната плата во Србија
|

А КАЈ НАС – КОГА? Повеќе од 1.000 евра ќе биде просечната плата во Србија

Просечната плата во Србија идната година ќе надмине 1.000 евра! „Очекувам дека нивото на месечната плата во Србија, во март ќе биде околу 840 евра а можеби и 845 евра, во декември ќе биде околу 955 евра. Следната година ќе надмине 1.050 евра. Верувам дека за година и два месеци ќе ја надминеме оваа волшебна…

УТРОВО ПУКАЊЕ ВО УЧИЛИШТЕ! Ученичка со пиштол повредила пет лица!

УТРОВО ПУКАЊЕ ВО УЧИЛИШТЕ! Ученичка со пиштол повредила пет лица!

Утрово имало пукање во училиште во Русија, поточно во областа Брјанск, каде што ученичка од осмо одделение во училиштето донесла огнено оружје од кое што пукала неколку пати, а оваа вест е потврдена и од страна на оперативните служби. „Според првичните информации, една ученичка внела огнено оружје во училиштето и испукала неколку истрели, при што…

Уште од рано утрово пукотници во Здравствениот дом – граѓаните уплашени!

Уште од рано утрово пукотници во Здравствениот дом – граѓаните уплашени!

Пукотници, заплашени граѓани и неколку повредени лица, е последицата која настана при пукање во Здравствен дом. Веднаш после пукањето, им била укажана помош на лицата повредени во пукотницата. Пукањето и тепачката се случиле утрово околу 5 часот во центарот на градот. Настанот се случил во Здравствениот дом во Врање, а најмалку две лица повредени. Повеќе…

ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА: Момчето од БИХ кое со својот ангелски глас ги освои срцата на сите македонци, утре ќе пристигне во нашата земја
| | |

ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА: Момчето од БИХ кое со својот ангелски глас ги освои срцата на сите македонци, утре ќе пристигне во нашата земја

Сигурно се сеќавате на 12-годишното момче од Босна и Херцеговина – Ајдин Османовиќ кое ја отпеа нашата стара македонска песна “ЈАНО МОРИ” под менторство на проф. Јасмин Брашњиќ кој постојано го прати ова момче свиреќи на пијанo. Во Штип, вкупно три деца, преку музика ќе направат еден целосен спој на македонската и босанската култура и…

Денеска се празнува св. Василиј Острошки
|

Денеска се празнува св. Василиј Острошки

Денеска е славата на голем број на прилепчани, поточно на оние кои го слават големиот чудотворец св. Василиј Острошки, кој што е роден во Попово Село во Херцеговина, од родители прости но благочестиви. Од малечок бил исполнет со љубов кон Божјата Црква, а кога порасна отиде во требињскиот манастир на Успение на Пресвета Богородица и…

| |

Еве како во среда ќе биде одбележан 42-риот роденден на Тоше

Во среда, точно на 25 Јануари, да беше жив нашиот Тоше Проески ќе наполнеше точно 42 години. По повод 42-риот роденден на Тоше, ќе бидат спроведени низа настани и манифестации, кои што симболично ќе го одбележат неговиот роденден, денот кога е родена нашата најголема балканска музичка ѕвезда. Имено, на 25.01.2023 во спомен куќата на Тоше…

Денеска во Прилеп, прекин во водоснабдувањето ќе има на следниве прилепски улици

Денеска во Прилеп, прекин во водоснабдувањето ќе има на следниве прилепски улици

Водоснабдувањето на ден 23.08.2022 ќе биде нормално со здравствено исправна вода за пиење.Вкупната произведена количина на вода е 326л/с, од кои 286/с од Студенчица, 0л/с од бунари и 40л/с од сопствени извори. Прекин во водоснабдувањето заради санација на дефекти во периодот од 08 до 14 часот ќе има на следните улици и делови од Општина…

СОПРУГАТА НА МИШО КОВАЧ: „Му даде оружје на детето-тој го купи пиштолот“
|

СОПРУГАТА НА МИШО КОВАЧ: „Му даде оружје на детето-тој го купи пиштолот“

Сликата на идеално семејство на Мишо Ковач и неговата сопруга Анита траеше се до почетокот на 90-тите, односно се до моментот кога нивниот син Еди настрада во војната. Сопругата на Мишо- Анита, за хрватските медиуми ги кажала деталите од трагичната ноќ кога го загубија синот Еди. Имено еве што точно таа изјавила за тамошните хрватски…