“ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА”: Еве кога денеска на ТВ ќе може да го погледнете премиерно – најновото издание
| |

“ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА”: Еве кога денеска на ТВ ќе може да го погледнете премиерно – најновото издание

Доколку минатиот месец не бевте во Скопје на најновото издание на “ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА”, тогаш снимката од ова шоу премиерно ќе може да ја погледнете денеска на Канал 5 со почеток во 19:30h. Како и секоја година, така и оваа, на сцената имаше многу убави интерпретации во живо, сеќавања и емоции. За оние кои…

|

Основното музичко училиште во Прилеп со голем Новогодишен концерт

ООМУ “Ордан Михајлоски” – Оцка од Прилеп, на 26.12.2023 година во големата сала во НУЦК Марко Цепенков- Прилеп ќе одржи голем Новогодишен концерт со почеток од 18h. Со овој концерт, свечено завршува и првото полугодие за учениците од ова музичко училиште. Учениците и наставниот кадар во ова наше единствено музичко училиште во Прилеп, се надеваат…

ЛАМБЕ СЕ ЗБОГУВА ОД МАКЕДОНИЈА: Само за Теа Таировиќ има леб тука… ЗБОГУМ И ПОЗДРАВ ДО СЛЕДНО ВИДУВАЊЕ!
|

ЛАМБЕ СЕ ЗБОГУВА ОД МАКЕДОНИЈА: Само за Теа Таировиќ има леб тука… ЗБОГУМ И ПОЗДРАВ ДО СЛЕДНО ВИДУВАЊЕ!

„ Удбашка Земјо Мила ЗБОГУМ! Од љубов не се живее , Само за @tea_tairovic има ЛЕБ тука и СЛИЧНИТЕ на неа! ЗБОГУМ И ПОЗДРАВ ДО СЛЕДНО ВИДУВАЊЕ! Можи ЌЕ СЕ ОПОРАВИШ И ЌЕ ТЕ НАПРАВИМЕ МАКЕДОНСКА ЦЕЛОСНО! #ојдовнапечалбанесевратив, напишал Ламбе Алабаковски на социјалните мрежи?? Барем така може да се забележи од скрин шотот кој постојано…

ЗА НЕГОВИТЕ НАСТАПИ ПОСТОИ ГОЛЕМ ИНТЕРЕС: Марио Арангеловски се врати на ноќните свирки каде “ПАЛИ И ГАСИ” насекаде каде што ќе се појави!
|

ЗА НЕГОВИТЕ НАСТАПИ ПОСТОИ ГОЛЕМ ИНТЕРЕС: Марио Арангеловски се врати на ноќните свирки каде “ПАЛИ И ГАСИ” насекаде каде што ќе се појави!

Нема човек кој што не го знае младиот кумановец Марио Арангеловски, македонскиот естраден уметник за кои уметноста и музиката се неговиот живот. Неколку пати се натпреваруваше во реални шоуа во Бугарија и Македонија, а исто така беше дел и од “X Factor” и “Ѕвездите на Гранд”. Неговиот музички талент го наследува од неговиот сега веќе…

АЈ ШТО МЕРАК ИМАМ БАБО: Пејачот Јордан Митев стана татко
|

АЈ ШТО МЕРАК ИМАМ БАБО: Пејачот Јордан Митев стана татко

Фолк пејачот Јордан Митев стана татко. Имено, тој и неговата сопруга добија ќерка, а оваа радосна вест пејачот ја сподели на Фејсбук – преку океанот од Австралија каде е на турнеја. Со него во “земјата на кенгурите” замина и сопругата, бидејќи пред да се омажи за пејачот таа живееше во Мелбурн. Ова е прво дете…

ЗОШТО ОТИДЕ?? Цели 16 години од тој проклет 16-ти октомври – денот кога загина Тоше Проески
|

ЗОШТО ОТИДЕ?? Цели 16 години од тој проклет 16-ти октомври – денот кога загина Тоше Проески

Цел Балкан, и цела наша земја денес се сеќаваат на Тоше Проески кој што точно на денешен ден пред 16 години го загуби животот во сообрајќајната несреќа која што се случи кај Нова Градишка, на патот кон Загреб. Тоше беше, и сеуште остана наш-ЕДЕН И ЕДИНСТВЕН. Неговиот живот заврши точно пред 16 години на денешен…

Марија Миноска од Прилеп ќе пее на најновото издание на “Весели Ѕвончиња by JANA”
|

Марија Миноска од Прилеп ќе пее на најновото издание на “Весели Ѕвончиња by JANA”

Станува збор за младото прилепчанче Марија Миноска која одлично пее, па како резултат на тоа следната 2024 година ќе настапи на најактуелниот детски музички фестивал “Весели Ѕвончиња by JANA”-Прилеп 2024 година, каде што на иста сцена ќе се дружи и пее со деца од повеќе градови од нашата земја. За неа, Гоце Балада направи одлична…

Прилепчанецот Хари Сековски ќе ја донесе цела естрада во Прилеп по повод неговиот јубилеј “25 години успешно менаџирање”
| |

Прилепчанецот Хари Сековски ќе ја донесе цела естрада во Прилеп по повод неговиот јубилеј “25 години успешно менаџирање”

Среда, 25.10.2023 со почеток во 19-30h, ресторанот “Центар во Прилеп” ќе биде местото каде што “на купче” ќе се собере цела естрада. Имено, прилепчанецот Хари Сековски ќе ја донесе цела естрада во Прилеп по повод неговиот јубилеј “25 години успешно менаџирање”. Колку за потсетување, естрадниот менаџер Хари Сековски работи во Швајцарија, а токму во Швајцарија…

ТОШЕ: На денешен ден пред 16 години помина низ Прилеп со неговиот џип за последен пат
|

ТОШЕ: На денешен ден пред 16 години помина низ Прилеп со неговиот џип за последен пат

Песните на Тоше се минато, сегашност и иднина за нашите генерации кои длабоко во себе ќе го чуваат и негуваат споменот за Тоше, нашиот Тоше, човекот кој што ги обедини сите како едно, за кого неговиот живот искажан преку песна беше Игри без границии, страници кои останаа празни-недоиспишани, меѓутоа неговите фанови преку љубовта и почитта…

ПРИЈАВЕТЕ СЕ И ВИЕ ЗА УЧЕСТВО НА ВЕСЕЛИ ЅВОНЧИЊА: Близначките Ева и Ива од ООУ “Кире Гаврилоски ќе пеат на најновото издание на најпопуларниот детски музички фестивал “Весели Ѕвончиња by JANA” – 2024 година
|

ПРИЈАВЕТЕ СЕ И ВИЕ ЗА УЧЕСТВО НА ВЕСЕЛИ ЅВОНЧИЊА: Близначките Ева и Ива од ООУ “Кире Гаврилоски ќе пеат на најновото издание на најпопуларниот детски музички фестивал “Весели Ѕвончиња by JANA” – 2024 година

Две слатки првачиња од ООУ “Кире Гаврилоски кои за држба и песна “подаваат рачиња”, ќе пеат новокомпонирана песна на најновото издание на најпопуларниот детски музички фестивал “Весели Ѕвончиња by JANA”, кое ќе се случи во месец април 2024 година. Станува збор за двете близначиња Ева и Ива Ангелески, кои на наредното фестивалско издание ќе настапат…