ВИДЕО – АУДИЦИИ: Доколку имате од 4 до 15 години пријавете се за учество на наредното спектакуларно фестивалско издание на Детскиот музички фестивал “Весели Ѕвончиња by JANA”
| |

ВИДЕО – АУДИЦИИ: Доколку имате од 4 до 15 години пријавете се за учество на наредното спектакуларно фестивалско издание на Детскиот музички фестивал “Весели Ѕвончиња by JANA”

После спектакуларното фестивалско издание на 07.05.2022 на Детскиот музички фестивал “Весели Ѕвончиња by JANA”, кој што четврта година по ред се одржа во Прилеп во НУЦК “Марко Цепенков”, организаторите на фестивалот распишаа нови Аудиции за наредното спектакуларно фестивалско издание кое ќе се одржи наредната 2023 година. Колку за потсетување, прилепската публика и гостите од другите…

ПРИЈАВЕТЕ СЕ И ВИЕ: Секое прилепчанче сака песна од Гоце Балада
| |

ПРИЈАВЕТЕ СЕ И ВИЕ: Секое прилепчанче сака песна од Гоце Балада

После спектакуларното фестивалско издание на Детскиот музички фестивал “Весели Ѕвончиња by JANA”, кој што четврта година по ред се одржа во Прилеп во НУЦК “Марко Цепенков”, организаторите на фестивалот распишаа нови Аудиции за наредното спектакуларно фестивалско издание кое ќе се одржи наредната 2023 година. Имено, секој нов учесник добива ново-компонирана детска музичка песна со наслов…

ГАЛЕРИЈА: Денеска во прилепското музичко училиште, започна првиот училишен ден во новата 2022/2023 учебна година
|

ГАЛЕРИЈА: Денеска во прилепското музичко училиште, започна првиот училишен ден во новата 2022/2023 учебна година

Денеска (12.09.2022 година) започна првиот училишен ден во основното музичко училиште “Ордан Михајлоски-Оцка” во Прилеп. Учениците и наставниот кадар во ова наше единствено музичко училиште во Прилеп, се надеваат дека новата 2022/2023 учебна година, ќе донесе многу нови радости, како и нови музички спомени, кои ќе бидат испреплетени со драгоцени другарувања на учениците и наставниците….

ЈА ЗАПРОСИ ПРЕД МЕСЕЦ, А ВЧЕРА ПРАВЕШЕ СВАДБА?? Прилепчанецот Ален Хасановиќ вчера вечерта за најблиските организираше “пред свадбен коктел”
|

ЈА ЗАПРОСИ ПРЕД МЕСЕЦ, А ВЧЕРА ПРАВЕШЕ СВАДБА?? Прилепчанецот Ален Хасановиќ вчера вечерта за најблиските организираше “пред свадбен коктел”

Само што ја запроси својата девојка пред речиси еден месец, прилепчанецот Ален Хасановиќ заедно со својата избраничка, вчера си направија “пред свадбен коктел”, кој всушност е подготовка за нивната свадба која ќе се случи наредното лето. Вчерашниот “пред свадбен коктел” беше во кругот на најблиските пријатели и роднини во еден прилепски хотел во центарот на…

Ќе успее ли “Љубојна” денеска во Прилеп да ги собере сите прилепчани на едно место?
| |

Ќе успее ли “Љубојна” денеска во Прилеп да ги собере сите прилепчани на едно место?

Денешниов неделен ден, прилепчани ќе го одбележат во знакот на добрата и квалитетна музика. Имено, вечерва со почеток од 21:00 часот на платото во Старата прилепска чаршија – во близина до Градскиот саат, свој концерт ќе има групата “Љубојна” која преку својата авторска музика ќе направи директен обид да ги собере сите прилепчани на едно…

НАЈДОБРИТЕ НА ГОСТИ КАЈ НАЈДОБРИОТ: Прилепскиот рок бенд “The Hounds” на гости кај прилепскиот градоначакник Јовчески
|

НАЈДОБРИТЕ НА ГОСТИ КАЈ НАЈДОБРИОТ: Прилепскиот рок бенд “The Hounds” на гости кај прилепскиот градоначакник Јовчески

Денеска, членовите на прилепскиот рок бенд The Hounds, беа почесни гости во кабинетот на прилепскиот градоначалник Борче Јовчески, при што остварија убава, пријатна средба, која беше во духот на стилот и музиката која што овој бенд ја негува повеќе од една деценија, и благодарение на истата авторска музика, успешно опстојува како на прилепската, така и…

ВЛАДО ЈАНЕВСКИ: Ова е последен пат да пеам во Прилеп!
| | |

ВЛАДО ЈАНЕВСКИ: Ова е последен пат да пеам во Прилеп!

Информативниот тим на “STANICA.MK” како еден од двата најчитани портали во прилепскиот регион, а ако не и најчитаниот во Прилеп (врз основа на последните објавени извештаи и статистики на читаност и посетеност), секогаш е постојано на терен за да Ве информира за најновите случувања и настани. Врз основа на тоа, она што вчера вечерта беше…

ЌЕ СЕ СНИМА ФИЛМ ЗА АЦА ЛУКАС: И Прилеп ќе биде дел од градовите во кои ќе се снима филмот?
| |

ЌЕ СЕ СНИМА ФИЛМ ЗА АЦА ЛУКАС: И Прилеп ќе биде дел од градовите во кои ќе се снима филмот?

По примерот на Тома Здравковиќ, и Аца Лукас ќе снима филм и ТВ серија за неговиот живот, а истите ќе бидат работени по неговата автобиографската книга „Ова сум јас“. Филмот ќе се снима низ градовите на поранешна Југославија, меѓу кои и Скопје. Филмот и серијата кои ќе бидат посветени на Аца Лукас ќе бидат насловени…

СОПРУГАТА НА МИШО КОВАЧ: „Му даде оружје на детето-тој го купи пиштолот“
|

СОПРУГАТА НА МИШО КОВАЧ: „Му даде оружје на детето-тој го купи пиштолот“

Сликата на идеално семејство на Мишо Ковач и неговата сопруга Анита траеше се до почетокот на 90-тите, односно се до моментот кога нивниот син Еди настрада во војната. Сопругата на Мишо- Анита, за хрватските медиуми ги кажала деталите од трагичната ноќ кога го загубија синот Еди. Имено еве што точно таа изјавила за тамошните хрватски…

Спасен Силјаноски и прилепчанката Вики Стојаноска на хуманитарен концерт за Јани Иванов
|

Спасен Силјаноски и прилепчанката Вики Стојаноска на хуманитарен концерт за Јани Иванов

Танцовиот клуб “Trend Live Vision” од Неготино организира хуманитарен концерт за Јани Иванов. И овој пат сите да ја покажеме хуманоста на дело. На 18-ти Август со почеток во 20 часот во СРЦ “Маладост”-Неготино голем дел од естрадата повторно ќе се собере на едно место, а меѓу другите, свое учество ќе земат Спасен Силјаноски и…