И овој викенд, повторно голем број на наши граѓани во посета на Острог – манастирот каде што спокојот и тишината се спојуваат во едно
|

И овој викенд, повторно голем број на наши граѓани во посета на Острог – манастирот каде што спокојот и тишината се спојуваат во едно

И овој викенд, голем дел од граѓаните одлучија викендот да го поминат во Црна Гора, односно на Острог и да се помолат за свое, и здравјето на своите најблиски покрај моштите на св. Василије Острошки. Впрочем, ова дестинација е честото посетуваното место. Станува збор за вистинско светилиште каде што моќта од моштитие на св. Василије…

Еве зошто прилепчани мошне често го посетуваат Крушево
| |

Еве зошто прилепчани мошне често го посетуваат Крушево

Прилепчани знаат да одмораат, посебно кога викендот носи убаво-пријатно време, па како резултат на тоа-гледано во глобала, најголемиот дел од нив-барем еднаш месечно одат во Крушево на кафе, на локум, меѓутоа пред се, одат во Крушево заради природните убавини кои ги нуди овој град, како и заради блиската релација помеѓу Прилеп и Крушево. На изгрејсонце…

Над 200 трговци и угостители ќе бидат дел од „Prilep OUTLET Weekend“
| |

Над 200 трговци и угостители ќе бидат дел од „Prilep OUTLET Weekend“

 Како што објавивме пред некој ден, во организација на Општина Прилеп и Прилепската чаршија, на 25ти и 26ти август, Прилеп се подготвува за летeн by Night  „Prilep OUTLET Weekend“. Во него веќе се вклучија над 200 трговци и угостители кои на своите дуќани ќе имаат налепница со заштитен знак од настанот, за купувачите да знаат каде да пазарат и како да бидат услужени. Настанот предизвикува голем интерес, особено кај купувачите  од…

ЕВЕ КАДЕ ВИКЕНДОВ: Падна првиот снег во соседно Крушево
| |

ЕВЕ КАДЕ ВИКЕНДОВ: Падна првиот снег во соседно Крушево

На изгрејсонце Крушево здогледано од подножјето на Баба Планина, блескоти како бисерче тукушто извадено од вода. Од најстари времиња Прилеп му бил единствената врска со светот. А од подножјето има уште пет до шест километри. Град меѓу повисоките во светот, највисок на Балканот.  Во Крушево, највисокиот град на Балканот, во градот и на Станич е…

Сите на мартовско скијање во Крушево и уживање во “ALTO Lounge Bar”

Сите на мартовско скијање во Крушево и уживање во “ALTO Lounge Bar”

Информативниот тим на “STANICA.MK” беше во Крушево, во магичното снежно Крушево каде што очигледно е дека мартовскиот снег сеуште создава вистински-идеални услови за скијање. Штом стигнавме во Крушево, се качивме на жичарата која е во склоп на Хотелот Панорама. Возејќи се со жичарата имавме навистина прекрасна глетка кон зимскиот снежен пејзаж во кој што единствено…