РАЈ ЗА ОЧИ: Прилепчани, денеска во Варош ја посетија црквата “Воведение на Пресвета Богородица”-ПРЕЧИСТА

РАЈ ЗА ОЧИ: Прилепчани, денеска во Варош ја посетија црквата “Воведение на Пресвета Богородица”-ПРЕЧИСТА

Прилепчани, традиционално како и секоја година-така и оваа, на овој денешен голем христијански празник ПРЕЧИСТА, ја посетија црквата “Воведение на Пресвета Богородица” во Варош-Прилеп, си присуствуваа на божествената литургија, си запалија свеќа за свое, но и за здравјето на своите најблиски, бидејќи верата е оној единствен патоказ по кој треба да се движиме. (Текстот за…

Зимскиот распуст за учениците ќе започне уште од средината на Декември?

Зимскиот распуст за учениците ќе започне уште од средината на Декември?

Зимскиот распуст е онаа долго очекувана “зимска воздишка”, која за учениците претставува одмор од секојдневните училишни обврски кои ги имале во првото полугодие. Во јавноста, и на социјалните мрежи постојано деновиве се пласира информацијата дека зимскиот распуст за учениците оваа година ќе започне многу порано од предвиденото, се со цел училиштата да заштедат струја и…

За средношколците во прилепската Гимназија, спроведена е уште една корисна – практична едукација

За средношколците во прилепската Гимназија, спроведена е уште една корисна – практична едукација

На 25.11.2022 година во просториите на Гимназијата се одржа обука за прва помош за учениците од прва до четврта година.    Обуката ја организираше Црвениот крст а учениците внимателно следеа и имаа можност да пробаат практично да го спроведат наученото – стои во известувањето на Гимназијата Мирче Ацев од Прилеп.

Одлично реализиран вториот „Отворен ден за граѓаните во Општина Прилеп“

Одлично реализиран вториот „Отворен ден за граѓаните во Општина Прилеп“

Денес, прилепскиот градоначалник Борче Јовчески заедно со претседателот на Совет на Општина Прилеп Дејан Проданоски, заменик градоначалникот на Општина Прилеп Ирена Стерјовска и пратеникот Петар Ристески, како и голем дел од општинската администрација, советниците и раководителите, беа присутни во големата општинска сала каде од прилепските граѓани слушнаа одлични конструктивни идеи и предлози. “Максимално транспарентно и…

РЕЗЕРВИРАЈТЕ ВЕДНАШ: За само 12 часа потрошени се 60% од картите
|

РЕЗЕРВИРАЈТЕ ВЕДНАШ: За само 12 часа потрошени се 60% од картите

Со доаѓањето на месец декември, започна и новогодишната магија која е официјален предвесник на Новата година – која што веќе е на самиот праг. А на доаѓањето на Новата Година, најмногу се радуваат најмладите, искрени детски срца. По тој повод, специјално само за најмладата публика во Прилеп, на 17.12.2022 (сабота) со почеток во 11:30 часот во големата…

УТРЕ ВО ПРИЛЕП: Настан на Обединетите нации

УТРЕ ВО ПРИЛЕП: Настан на Обединетите нации

Утре, 5-ти декември 2022 година (понеделник), во 18:30 часот, во фоајето на Центарот за култура Марко Цепенков ќе се одржи кампањата под мото „16 дена активизам против насилство врз жени и девојчиња”. (Текстот за оваа објава продолжува веднаш после рекламното известување за новогодишната театарска претстава за деца, во НУЦК Марко Цепенков во Прилеп) Кампањата се…

ЗА МНОГУ ГОДИНИ: Денеска е Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста

ЗА МНОГУ ГОДИНИ: Денеска е Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста

Денеска, православните верници го празнуваат големиот христијански празник – Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста. Кoга на Прeсвeта Дeва Марија ѝ сe навршилe тритe гoдини oд раѓањeтo, нeјзинитe свeти рoдитeли Јoаким и Ана ја дoвeлe oд Назарeт вo Eрусалим за да ја прeдадат на Бoга на служба спoрeд свoeтo прeтхoднo вeтувањe. Три дeна пат има…

ПОВРЕДЕНИОТ ВЕДНАШ БИЛ ПРЕНЕСЕН ВО ПРИЛЕПСКАТА БОЛНИЦА: Уште една сooбpaќajка во Прилеп

ПОВРЕДЕНИОТ ВЕДНАШ БИЛ ПРЕНЕСЕН ВО ПРИЛЕПСКАТА БОЛНИЦА: Уште една сooбpaќajка во Прилеп

Врз основа на информациите од ОВР-Прилеп, во текот на вчерашниот ден (02.12.2022) во 13.30 часот во П.С.-Прилеп било пpиjaвено дека на крстосницата која се наоѓа од ул.„Борка Талески“ со ул.„3 Ноември“ во Прилеп, настанала cooбpaќajна нecpeќа помеѓу патничко возило „опел“ кое што било yпpaвyвано од Р.Д.(56) од Прилеп, и мотоцикл кој бил yпpaвyван од страна…

Во М.Цепенков премиера на театарската претстава за деца “Дружината на Снешко Белчо”
| |

Во М.Цепенков премиера на театарската претстава за деца “Дружината на Снешко Белчо”

Со доаѓањето на месец декември, започна и новогодишната магија која е официјален предвесник на Новата година – која што веќе е на самиот праг. А на доаѓањето на Новата Година, најмногу се радуваат најмладите, искрени детски срца. По тој повод, специјално само за најмладата публика во Прилеп, на 17.12.2022 (сабота) со почеток во 11:30 часот…

Учениците од СОУ „Орде Чопела“ Прилеп на практична едукација во хемиската лабораторија на Витаминка

Учениците од СОУ „Орде Чопела“ Прилеп на практична едукација во хемиската лабораторија на Витаминка

Хемиски лабораториски техничари, како и прехранбените техничари од СОУ „Орде Чопела“-Прилеп, вчера беа на практична едукација во хемиската лабораторија на најголемиот производител на прехранбени и кондиторски производи-Витаминка од Прилеп. Учениците и професорите, најсрдечно беа пречекани од Маркетинг координаторот Душица Неделкоска, која ги запозна присутните со работата на компанијата и производниот асортиман. Директорот на сектор Контрола…