ЧЕСТИТКИ! Златен медал за роботика за прилепчанецот Иван Јованоски

ЧЕСТИТКИ! Златен медал за роботика за прилепчанецот Иван Јованоски

Од 22 до 25 април 2024 година на Факултетот за електротехника и информациски технологии – Скопје се одржа натпреварот „Robomac Junior“ во организација на ФЕИТ и Институтот за електроника (ИЕЕЕ) во кој учествуваа 54 ученици од четврта година од 26 средни училишта од Македонија, поделени во 2 категории и во тимови по тројца ученици од…

Општина Прилеп се вклучува во акцијата ,,ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД” 2024!

Општина Прилеп се вклучува во акцијата ,,ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД” 2024!

Почитувани сограѓани, во петок на 17 мај Општина Прилеп се вклучува во акцијата ,,ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД” 2024!  Локација за чистење е околината околу Вештачко езеро Прилеп.  Ве покануваме сите кои сте во можност да земете учество со почеток од 09:30ч.Да излезиме заедно, да го собериме отпадот од нашата непосредна околина и со тоа да придонесиме за…

Се одржа 43-та седница на Советот на Општина Прилеп

Се одржа 43-та седница на Советот на Општина Прилеп

На дневниот ред на денешната Седница на Советот на Општина Прилеп се најде предлог-кварталниот извештај за извршување на Буџетот на Општина Прилеп, за првиот квартал од 2024 година, кој беше усвоен од мнозинството советници. Советот даде согласност на тримесечниот извештај за финансиското работење на ЈКП ,,Комуналец”-Прилеп, за период од 01.01.2024 година до 31.03.2024 година, а…

ИЗДРЖЕТЕ УШТЕ ДЕНЕС: Од утре, доаѓа крај на облачното-дождливо време

ИЗДРЖЕТЕ УШТЕ ДЕНЕС: Од утре, доаѓа крај на облачното-дождливо време

Денеска ќе имаме променливо облачно време, со повремени врнежи од дожд особено во источните делови од земјата. На повеќе места ќе имаме услови за појава на ретки грмежи, а некаде ќе дува и умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 15 до 21 степен. Веќе од утре, следува…

НАВИСТИНА БЕШЕ СУПЕР БАБИЧКА! Почина на 98 годишна возраст

НАВИСТИНА БЕШЕ СУПЕР БАБИЧКА! Почина на 98 годишна возраст

Ако сте повозрасни, сигурно ја паметите „Супер бабичка“, која во детството нè забавуваше на малите екрани. Станува збор за шкотската актерка Гудрун Уре, која што во хит-серијата беше позната како “бабичка со супермоќи”. Уре, пред неколку денови го напушти овој свет на 98-годишна возраст. Актерката починала во својот дом во Лондон, додека пак веста за…

ЗА МНОГУ ГОДИНИ! Пренос на моштите на св.Атанасиј Велики

ЗА МНОГУ ГОДИНИ! Пренос на моштите на св.Атанасиј Велики

На денешен ден се празнува преносот на неговите мошти и чудата произлезени од нив. А животот и подвигот на овој светител се опишани под 18 јануари: Роден во Александрија 296 година. Од детството наклонет кон духовниот призив. Беше ѓакон кај архиепископот Александар и го придружуваше својот архиепископ на Првиот Вселенски Собор во Никеја. На овој…

“Имате нешто шо немате” – новото видео од “Солза и смеа”

“Имате нешто шо немате” – новото видео од “Солза и смеа”

Солза и Смеа” работат со полна пареа, при што каде и да се појават полнат сали низ цела Македонија. На нивните настапи, публиката ги испраќа со громогласни аплаузи, а после завршетокот на претставите се слика со нивните омилени тв ликови. Исто така она што е ново од Солза и смеа, е новото урнебесно видео кое…

Седуммесечно бебе од Вевчани паднало од креветчето и починало

Седуммесечно бебе од Вевчани паднало од креветчето и починало

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Охрид издаде повеќе наредби за утврдување на причините за смртта на 7-месечно бебе од Вевчани, кое починало рано утрово во ЈЗУ  Специјална болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ откако било донесено со повреди на главата и итно префрлено во операциона сала. Неколку часа по спроведената операција, бебето починало на интензивна нега. Јавниот обвинител, со цел да…

Повозрасен маж ги убил братот и снаата, по што самиот се избодел

Повозрасен маж ги убил братот и снаата, по што самиот се избодел

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, заедно со инспектори и увидна екипа на МВР и тим од обдуценти од Институтот за судска медицина, извршија увид на лице место во семејна куќа во селото Стајковци каде попладнево едно лице ги лишило од живот сопствениот брат и сопругата на другиот брат, кој претходно бил починат. Причините…

Пронајдено е бебе во канта за ѓубре

Пронајдено е бебе во канта за ѓубре

Врз основа на информациите од хрватските медиуми, синоќа нешто околу 23 часот во Запрешиќ (Хрватска) во канта за ѓубре е пронајдено новороденче, завиткано во ќебе. Бебето е пронајдено од страна на две млади момчиња кои слушнале детски плач, при што пријавиле во полиција. Веднаш потоа, полицијата излегла на терен, а околу полноќ детето било пренесено…