Вчера вечерта пред прилепската пошта, МВР проверуваше колку прилепчани ги почитуваат сообраќајните правила и прописи

Вчера вечерта пред прилепската пошта, МВР проверуваше колку прилепчани ги почитуваат сообраќајните правила и прописи

Во текот на вчерашниот ден (02.10.2022) во периодот од 14.00 до 19.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возила кои непрописно престигнуваат на територијата на Република Северна Македонија, при што санкционирани се 161 возач. Од нив, 71 на територијата на СВР Тетово, 23 на територија на СВР Битола… Имено,…

КРИЗАТА ВО СВЕТОТ СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Од денеска, нова цена од 30 денари за користење на јавниот градски превоз во Прилеп

КРИЗАТА ВО СВЕТОТ СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Од денеска, нова цена од 30 денари за користење на јавниот градски превоз во Прилеп

Од денеска, 03.10.2022 година (понеделник), јавниот градски превоз во Прилеп ќе сообрајќа по зголемена цена, и истата од утрово изнесува 30 денари во еден правец. Иако помеѓу прилепските граѓани викендов “проструи” една лажна вест дека цената во правец ќе изнесува 50 денари, сепак тоа не е така, при што цената на билетот е зголемена само…

ЧЕСТИТКИ: Mладиот прилепчанец Славиша Цветаноски на 60-тите „ Денови на македонска фотографија“, доби награда за поединечна фотографија во младинска категорија
|

ЧЕСТИТКИ: Mладиот прилепчанец Славиша Цветаноски на 60-тите „ Денови на македонска фотографија“, доби награда за поединечна фотографија во младинска категорија

Mладиот прилепчанец Славиша Цветаноски кој што е дел од тимот на “Fan Production – Зоран Пиловски”, на 60-тите „ Денови на македонска фотографија“ доби награда за поединечна фотографија во младинска категорија. Овој талентиран прилепчанец освои второ место за неговата фотографија насловена како “Girl With The Pearl Earring“, а воедно истиот беше најмлад учесник на оваа…

ЕДЕН ГРАД – ЕДНА ФУДБАЛСКА ЉУБОВ: И покрај денешната лавовска игра на прилепска “Победа” на домашен терен, дуелот против Шкендија заврши со 1-3
|

ЕДЕН ГРАД – ЕДНА ФУДБАЛСКА ЉУБОВ: И покрај денешната лавовска игра на прилепска “Победа” на домашен терен, дуелот против Шкендија заврши со 1-3

По двонеделната пауза поради репрезентативниот УЕФА календар, денеска продолжи прволигашкиот фудбалски шампионат. Денешниот фудбалски натпревар започна од 15 часот на Градскиот стадион „Гоце Делчев“ , при што фудбалерите на Победа во меч од 9-тото коло ја пречекаат екипата на Шкендија. Поддршката и бодрењето на црвено-белите во текот на денешните 90 минути беше на високо ниво,…

ВИДЕО – АУДИЦИИ: Доколку имате од 4 до 15 години пријавете се за учество на наредното спектакуларно фестивалско издание на Детскиот музички фестивал “Весели Ѕвончиња by JANA”
| |

ВИДЕО – АУДИЦИИ: Доколку имате од 4 до 15 години пријавете се за учество на наредното спектакуларно фестивалско издание на Детскиот музички фестивал “Весели Ѕвончиња by JANA”

После спектакуларното фестивалско издание на 07.05.2022 на Детскиот музички фестивал “Весели Ѕвончиња by JANA”, кој што четврта година по ред се одржа во Прилеп во НУЦК “Марко Цепенков”, организаторите на фестивалот распишаа нови Аудиции за наредното спектакуларно фестивалско издание кое ќе се одржи наредната 2023 година. Колку за потсетување, прилепската публика и гостите од другите…

STANICA.MK ПРВА ДОЗНАВА: Еве колку ќе изнесува новата цена на јавниот градски превоз во Прилеп

STANICA.MK ПРВА ДОЗНАВА: Еве колку ќе изнесува новата цена на јавниот градски превоз во Прилеп

Од утре – 03.10.2022 година (понеделник), јавниот градски превоз во Прилеп ќе сообрајќа по зголемена цена и истата ќе изнесува 30 денари. ЈП за ПУП како и сите други јавни претпријатија од градот и Републикава, беа приморани да бараат излезни решенија, кои вклучуваат и корегирање на постојните цени, па како резултат на сето тоа ЈП…

ОФИЦИЈАЛНО: ПРИЛЕПСКАТА ФУДБАЛСКА ГОРДОСТ, РЕВАНШ МЕЧОТ ОД ЛИГАTA НА ШАМПИОНИ ЌЕ ГО ИГРА НА 5-ти ОКТОМВРИ
|

ОФИЦИЈАЛНО: ПРИЛЕПСКАТА ФУДБАЛСКА ГОРДОСТ, РЕВАНШ МЕЧОТ ОД ЛИГАTA НА ШАМПИОНИ ЌЕ ГО ИГРА НА 5-ти ОКТОМВРИ

НАСПРОТИ ГОЛЕМИТЕ ЗАБУНИ И ШПЕКУЛАТИВНИ ОБЈАВИ ПО ПОРТАЛИ И СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ, ИНФОРМАТИВНИОТ ПОРТАЛ “STANICA.MK”, КАКО И СЕКОГАШ – ТАКА И ДО СЕГА, ИЗЛЕГУВА СО ОФИЦИЈАЛНО, ВЕРОДОСТОЈНО СООПШТЕНИЕ ВО ОДНОС НА ТОЧНИОТ ТЕРМИН, ЗА ТОА КОГА ПРИЛЕПСКАТА ФУДБАЛСКА ГОРДОСТ ЌЕ ГО ОДИГРА РЕВАНШ МЕЧОТ ОД МЛАДИНСКАТА ЛИГА НА ШАМПИОНИ. ИМЕНО, РЕВАНШ МЕЧОТ ОД МЛАДИНСКАТА ЛИГА НА…

ГОЛЕМ ЕСЕНСКИ ПАНАЃУР ВО ПРИЛЕП

ГОЛЕМ ЕСЕНСКИ ПАНАЃУР ВО ПРИЛЕП

ГОЛЕМ ЕСЕНСКИ ПАНАЃУР – 14ти, 15ти и 16ти Октомври на Градски базен Маркови Кули -Посетете не и подновете се – се истакнува во соопштението на Градскиот базен “Маркови Кули”-Прилеп, местото каде што и оваа година ќе се одржи традиционалниот есенски панаѓур.

ВАЖНО ИЗВЕСТУВАЊЕ ВО ОДНОС НА ЈАВНИОТ ГРАДСКИ ПРЕВОЗ ВО ПРИЛЕП

ВАЖНО ИЗВЕСТУВАЊЕ ВО ОДНОС НА ЈАВНИОТ ГРАДСКИ ПРЕВОЗ ВО ПРИЛЕП

Денеска е последниот ден каде што прилепските граѓани по стара цена ќе можат да ги наполнат електронските картички, кои ги користат при плаќањето на јавниот превоз во Прилеп. Имено, од понеделник јавниот градски превоз во Прилеп ќе сообрајќа по зголемена цена, врз основа на тоа што цената на Метанот ја достигна рекордната вредност, а токму…

СЕКОЈА ЧЕСТ: Прилепчанецот Вања Ѓорѓиоски на светско финале, освои прво место и доби златен медал како и светски признат сертификат

СЕКОЈА ЧЕСТ: Прилепчанецот Вања Ѓорѓиоски на светско финале, освои прво место и доби златен медал како и светски признат сертификат

Како што информираат од ООУ “Климент Охридски” во Прилеп, нивниот ученик Вања Ѓорѓиоски учествуваше на светското финале на натпреварот по англиски јазик Хипо, кое се одржа од 28-30 септември во Рим, Италија. Ѓорѓиоски се натпреваруваше со ученици од целиот свет: Италија, Хрватска, Србија, Романија, Бугарија, Латвија, Тунис, Малезија, Египет, Филипини, Виетнам и многу други. Од…