Трајанов и Михаилов со поддршка на правата на вработените! Одржана е средба со претставници од Синдикатот на работниците од шумарството, дрвната индустрија и енергетиката

Трајанов и Михаилов со поддршка на правата на вработените! Одржана е средба со претставници од Синдикатот на работниците од шумарството, дрвната индустрија и енергетиката

Денеска, во просториите на дирекцијата на јавното претпријатие “Македонски Шуми”, Генералниот директор Здравко Трајанов и Заменик генералниот директор Кире Михаилов, одржаа работна средба со претставници од Синдикатот на работниците од шумарството, дрвната индустрија и енергетиката. На средбата беше разговарано за актуелната состојба, како и за тековните проблеми на вработените и нивно надминување. На оваа средба…

На денешен ден, веднаш по излегувањето од затвор умира Ристо Шишков – големиот македонски филмски и театарски актер

На денешен ден, веднаш по излегувањето од затвор умира Ристо Шишков – големиот македонски филмски и театарски актер

Ристо Шишков е роден во 1940 г, во селото Мрсна. Првите негови глумечки искуства ги започнал 1957 година, глумејќи во Народниот театар “Антон Панов” во Струмица. Играл во 54 театарски претстави, снимил 11 филма (во дванаесеттиот, „Води“, неговата ролја е преснимена), пет телевизиски драми и три телевизиски серии, повеќе радиодрами. На денешен ден, 17 јули,…

Ангелов, откако дојде новата Влада повеќе не гаси “пожар со гранчиња”! Објави дека пристигна „Спартан“ кој ќе фрла водни бомби на пожарите низ Македонија 

Ангелов, откако дојде новата Влада повеќе не гаси “пожар со гранчиња”! Објави дека пристигна „Спартан“ кој ќе фрла водни бомби на пожарите низ Македонија 

Романските авиони „Спартан“ и „Херкул“, кои се дел од меѓународната помош слетаа на скопскиот аеродром и веќе започнаа со гаснење на пожарите во Македонија. “Бидејќи пожарот под Солунска глава се одвива на исклучително тешко пристапен, а на поголем дел и непристапен терен ќе биде упатен романскиот „Спартан“ кој ќе фрли во еден налет пет тони…

Кој кради – тешко му се пишува! Денеска, полицијата во Прилеп уапси 22 годишно момче откако кај него бил пронајден украден накит!

Кој кради – тешко му се пишува! Денеска, полицијата во Прилеп уапси 22 годишно момче откако кај него бил пронајден украден накит!

На 17.07.2024 во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода С.А.(22) од Прилеп, поради сомнение за сторено кривично дело „кражба“. При преглед кај него биле пронајдени марихуана, таблети, различен накит и банкноти во различни апоени. Одземените предмети биле вратени на сопственикот, а по документирање на настанот против него ќе биде поднесе соодветна…

Двајца млади прилепчани физичи нападнале нивен сограѓанин, а потоа го ограбиле

Двајца млади прилепчани физичи нападнале нивен сограѓанин, а потоа го ограбиле

На 16.07.2024 во 21.00 часот во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода А.А.(20) и В.А.(22), двајцата од Прилеп. Тие се сомничат дека околу 16.30 часот во Прилеп физички го нападнале А.Ш.(30) од Прилеп и му одзеле пари. Одземеното било пронајдено и вратено на сопственикот, а лицата биле задржани во полициска станица….

ВЕРАТА ПРЕД СЕ! Следува уште еден хуманитарен концерт за доизградба на храмот Св. Петка

ВЕРАТА ПРЕД СЕ! Следува уште еден хуманитарен концерт за доизградба на храмот Св. Петка

Почитувани сограѓани, Во преубавиот амбиент на платото пред храмот Св. Петка, со задоволство Ве покануваме на концерт на духовна и македонска народна музика кој е дел од циклусот хуманитарни концерти за доизградба на храмот Св. Петка. На концертот кој ќе се одржи на 24(среда) јули со почеток во 20:30 часот, ќе настапат: – Женскиот камерен…

Издржете до петок! За време на викендов, дожд и разладување

Издржете до петок! За време на викендов, дожд и разладување

Во петок како и за време на претстојниот викенд ќе има појава на локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Дневната температура ќе биде во постепено опаѓање. Ова особено се однесува за сабота попладне, кога се очекува да наврне поголемо количество на дожд кое освен што ќе ги разлади граѓаните од пеколните горештини, ќе предизвика…

Денеска се празнува Света Марта – една година пред својата смрт виде ангели со свеќи во рацете и од нив го дозна времето на своето упокојување

Денеска се празнува Света Марта – една година пред својата смрт виде ангели со свеќи во рацете и од нив го дозна времето на своето упокојување

Денеска се празнува Света Марта – мајката на Свети Симеон Дивногорец (под 24 мај). Со целата душа посветена на верата, таа и не помислуваше на брак. И кога родителите ја свршија за некој младич, намисли да го остави родителскиот дом и да се оддалечи од светот. Но и се јави Св. Јован Предвесник и ја…

ЖАЛОСНО: Децата ми бараат сендвич, а јас немам ниту за кифла. Тогаш не ми се доаѓа дома за да не им ги гледам солзите

ЖАЛОСНО: Децата ми бараат сендвич, а јас немам ниту за кифла. Тогаш не ми се доаѓа дома за да не им ги гледам солзите

Сторијата која следи е уште една од контроверзните приказни која го раскажува животот на семејството Вукановски од село Бељаковце. Ја подготвувавме пред повеќе од една година и која не отиде во етер се додека не добивме зелено светло од социјалните работници и психолози дека човекот и неговите деца нема по обајвувањето да бидат ставени на…

Крадец и го украл дневниот промет на продавачка, почнал да бега, меѓутоа набрзо крадецот го фатило лице кое вршело достава на производи

Крадец и го украл дневниот промет на продавачка, почнал да бега, меѓутоа набрзо крадецот го фатило лице кое вршело достава на производи

На 15.07.2024 во СВР Скопје, И.Н.(57) од Скопје пријавила дека околу 11.15 часот пред продажен објект на подрачје на Чаир едно лице ѝ го одзело ковертот со дневниот промет од фирмата во која била вработена. Според пријавеното, друго машко лице, кое вршело достава на производи, му го одзело ковертот на сторителот пред да влезе во…