“NEDELJA, A VIŠE VAS JA ZAGRLITI NEĆU”: Прилепчани во понеделник ќе го погледнат филмот за Џеј Рамаданоски – емоции, сеќавања и спомени!
|

“NEDELJA, A VIŠE VAS JA ZAGRLITI NEĆU”: Прилепчани во понеделник ќе го погледнат филмот за Џеј Рамаданоски – емоции, сеќавања и спомени!

Минатата година на 6-ти декември се навршија цели три години, откако замина легендата и големиот боем Џеј Рамадановски. По повод три годишнината од неговата смрт, низ кината ширум нашата земја можете да ја погледнете премиерата на филмот за неговиот живот. „Недела“ премиерно во кино Мис Стон! понеделник 25.03.2024 – 19.30 часот. Влезници за проекцијата на…

На денешен ден пред 43 години, во прилепската болница се роди Тоше Проески
|

На денешен ден пред 43 години, во прилепската болница се роди Тоше Проески

Цел Балкан, и цела наша земја денес се сеќаваат на Тоше Проески кој што точно на денешен ден пред 43 години (25.01.1981 година) се роди во болницата во Прилеп. И искрено каде ли ќе беше денес со својата кариера, ако пред 15 години не го загубеше животот во сообрајќајната несреќа која што се случи кај…

Да беше жив, Тоше на 25-ти Јануари ќе наполнеше 43 години
|

Да беше жив, Тоше на 25-ти Јануари ќе наполнеше 43 години

Тоше, нашиот ангел кој прерано не напушти и се пресели во вечноста, да беше жив на 25-ти овој месец ќе наполнеше 42 години. Имено на 25 јануари оваа година ќе се одбележат 43 години од раѓањето на Тоше Проески. Тодор Проески – Тоше е роден на 25 јануари 1981 и својот музички талент го покажал…

СО ЉУБОВ ЗА ТОШЕ: Голем концерт во Крушево по повод 16 години од неговиот последен концерт кој Тоше го одржа на стадионот во Скопје
| |

СО ЉУБОВ ЗА ТОШЕ: Голем концерт во Крушево по повод 16 години од неговиот последен концерт кој Тоше го одржа на стадионот во Скопје

На 5-ти октомври на Платото пред Спомен куќата на Тоше, ќе пееме во негова чест. На концертот ќе бидат неговите пријатели, музичари, пеачи, фанови, почитувачи и сограѓани, кои преку песните на Тоше ќе се потсетат на неговите безвремени хитови. Со овој концерт, ќе бидат означени цели 16 тажни и тешки години од последниот одржан концерт…

Во Прилеп доаѓаат Аца Лукас, Пајак, “Hurricane”,Тропико Бенд…
| | | |

Во Прилеп доаѓаат Аца Лукас, Пајак, “Hurricane”,Тропико Бенд…

Како што објавивиме претходно, оваа година Пиво Фест 2023 т.е. BEER WEEKEND PRILEP ќе биде од 1 до 3 Септември. Засега, познати се неколку музички имиња од естрадата кои ќе направат вистински спектакл во градот под Марковите Кули. Станува збор за Аца Лукас, Тропико бенд, “Hurricane”, Тијана еМ, Пајак, и кој ли уште не… Во…

ОДЛИЧНА МУЗИЧКА ПРОГРАМА ЗА ФЕСТИВАЛОТ НА ПИВОТО! Прилеп повторно ќе биде центарот на најголемите забавни случувања во Македонија
| | |

ОДЛИЧНА МУЗИЧКА ПРОГРАМА ЗА ФЕСТИВАЛОТ НА ПИВОТО! Прилеп повторно ќе биде центарот на најголемите забавни случувања во Македонија

Гледано во глобала, градот и прилепчани, повторно веруваат во Пиво Фест како и во неговиот развој и понатамошен успех. Годинешниот пивски фестивал има НОВ организатор меѓутоа тоа не е ланската продукција која го организираше фестивалот, ниту пак продукцијата која ја објави еден друг медиум. Станува збор за сосема друга продукција која со помош на Општина…

Балканскиот славеј Ајдин Османовиќ го посети гробот на Тоше Проески во Крушево
| | |

Балканскиот славеј Ајдин Османовиќ го посети гробот на Тоше Проески во Крушево

Сигурно се сеќавате на 12-годишното момче од Босна и Херцеговина – Ајдин Османовиќ кое ја отпеа нашата стара македонска песна “ЈАНО МОРИ” под менторство на проф. Јасмин Брашњиќ кој постојано го прати ова момче свиреќи на пијанo. Имено, вчера токму овој млад балкански славеј од Босна и Херцеговина, во текот на вчерашниот ден пристигна во…

ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА: Момчето од БИХ кое со својот ангелски глас ги освои срцата на сите македонци, утре ќе пристигне во нашата земја
| | |

ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА: Момчето од БИХ кое со својот ангелски глас ги освои срцата на сите македонци, утре ќе пристигне во нашата земја

Сигурно се сеќавате на 12-годишното момче од Босна и Херцеговина – Ајдин Османовиќ кое ја отпеа нашата стара македонска песна “ЈАНО МОРИ” под менторство на проф. Јасмин Брашњиќ кој постојано го прати ова момче свиреќи на пијанo. Во Штип, вкупно три деца, преку музика ќе направат еден целосен спој на македонската и босанската култура и…

ВИДЕО – ЌЕ ВЕ НАЕЖИ: 12-годишното момче од Босна и Херцеговина пее стара македонска песна
| |

ВИДЕО – ЌЕ ВЕ НАЕЖИ: 12-годишното момче од Босна и Херцеговина пее стара македонска песна

Ова е видео кое искрено ќе Ве наежи. Станува збор за 12-годишното момче од Босна и Херцеговина Ајдин Османовиќ кое ја пее нашата стара македонска песна “ЈАНО МОРИ” под менторство на проф. Јасмин Брашњиќ кој го прати ова момче свиреќи на пијанo. Во прилог погледнете што значи естраден уметник, 12 годишно дете кое на “малото…

ЗБОРОВИ ШТО БОЛАТ: Сестрата од Тоше направи торта за неговиот роденден – еве што напиша на тортата
|

ЗБОРОВИ ШТО БОЛАТ: Сестрата од Тоше направи торта за неговиот роденден – еве што напиша на тортата

Цел Балкан, и цела наша земја денес се сеќаваат на Тоше Проески кој што точно на денешен ден пред 42 години (25.01.1981 година). По повод неговиот 42-ри роденден, неговата сестра Дора, направи торта за својот помал брат на која напиша: „Секој твој роденден Тоше е наша воздишка“. Неговиот живот заврши точно пред 15 години во…