ЗАГИНАА 116 ЛИЦА – ДА НЕ СЕ ПОВТОРИ! Во близина на охридскиот аеродром на денешен ден во 1993 година, се урна авион!

Сподели го ова:На денешен ден, во близина на аеродромот во Охрид во далечната 1993 година, се случи тешка воздухопловна несреќа. Во историјата, оваа несреќа беше запамтена како една од најтрагичните во историјата на нашата земја. Официјалната верзија за несреќата беше дека до незгодата дошло поради „грешка на пилотите“, бидејќи во еден момент ја загубиле контролата над леталото и удриле во планината. Во несреќата загинаа 116 луѓе.

Колку за потсетување, патнички авион од типот „Јак-42 Д“ на „Авиоимпекс“ се урна на околу 4 километри североисточно од охридскиот аеродром. Во тој момент, леталото беше во процедура на слетување.Сподели го ова:

Слични објави