Денеска се одржа панихида за бранителите кои загинаа на Карпалак во црквата св.Петка во Точила

Сподели го ова:


Денеска кога го чувствуваме духот на вековното православно чествување и го прославуваме празникот посветен на нашата закрилничка и молитвена застапничка пред Христа, св. преп. мчца. Параскева (Петка) Римјанка, во црквата св.Петка во Прилепската населба “Точила” покрај молитвеното чествување во чест на оваа наша голема светителка, се одржа и панихида за дваесетгодишниот  молитвен спомен на бранителите кои загинаа на Карпалак, под отворено небо, односно во дворот пред храмот, со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар.

Сподели го ова:

Слични објави