ЦЕЛ ПРИЛЕП ЌЕ БИДЕ НА ЕДНО МЕСТО: Архиерејска богослужба на отворено за храмовата слава во црквата Св. Петка во Прилеп

Сподели го ова:Почитувани верници, браќа и сестри во Христа, и ова 2023-то лето Господово на ден 08.08 (вторник) ќе ја празнуваме славата на нашиот храм па затоа, Ве покануваме заедно да го почувствуваме духот на вековното православно чествување и да го прославиме празникот посветен на нашата закрилничка и молитвена застапничка пред Христа, св. преп. мчца. Параскева (Петка) Римјанка, а во сеќавање на нејзиниот живот кој претставува поука и пример за исполнување на Евангелието.

Молитвеното чествување ќе започне со празнична вечерна богослужба во понеделник (07.08.2022) со почеток во 18:00 часот.
Чествувањето ќе продолжи во вторник (08.08 2022), со Архиерејска богослужба која ќе се одржи под отворено небо, односно на платото пред храмот, а со Божествената Литургија ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар.

По завршувањето на Литургијата ќе се одржи панихида за молитвен спомен на бранителите кои загинаа на Карпалак – се истакнува во соопштението од црквата Св. Петка.Сподели го ова:

Слични објави