Милошоски: Граѓаните на чекор да останат без струја со покачени сметки и даноци, а Заев е најбогат премиер во Европа

Сподели го ова:


„Она споменувањето на оган и слично може единствено да ме асоцира со колабрирањето на енергетскиот систем и со недомќинското работење. Според мене тука би требало да има и кривична одговорност на РЕК Битола и на целата структура на ЕЛЕМ. Може оганот единствено да ни стане домашна потреба ако почнеме да палиме свеќи и ако почнат рестрикциите со струјата“, истакна Антонијо Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник при гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа телевизија.

Милошоски посочи дека не работи ниту еден од трите блокови на РЕК Битола.

„Не работи ниту еден веќе имаме петта или шеста опомена од Европската енергетска заедница дека Македонија краде струја и дека то треба граѓаните да го платат во износ од 16-17 милиони евра. Тоа сигурно дека ќе биде платено од Буџетот на државата. Но, буџетот го полнат стопанствениците, граѓаните, пезнионерите, земјоделците. Тоа ќе биде дополнително поскапување на животот на секој човек без разлика дали е Македонец, Албанец, Турчин, определен,  неопределен, за влас, за опозиција. Во следниве 6-7 месеци ќе имаме многу тежок период и затоа според мене секој дополнителен ден на Заев на власт, или одржувањето на статус кво ќе биде продлабочување на политичката и економската криза, и зголемена инфлација на грбот на граѓаните“, заклучи Милошоски.

Милошоски посочи дека не може да се очекува Заев да биде решение кога тој не може да реши ниту за сопствената оставка. За оставката на Заев одлучува ДУИ.

„Зоран Заев кој што го губи легимитетот е најбогатиот премиер во една од најсиромашните држави во Европа. Македонија е шеста на листата на сиромашни земји во Европа. А, Зоран Заев е прв по богаството споредено со сите премиери. Еве сега во среда ќе дојде холандскиот премиер Руте во посета на Македонија, да го прашате холандскиот премиер Руте колку е богат, колку има фирми, колку има пари на сметка, колку има неговиот брат, братучед, менувачница, и така натаму, ќе  видите дека Зоран Заев е пет пати побогат премиер од холандскиот премиер Руте. А, Холандија е една од најбогатите, а Македонија е за жал една од најсиромашните и најкорумпирана во Европа“, рече Милошоски.

Сподели го ова:

Слични објави