Анкета на ИПСОС, доколку утре има избори голема победа на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски политичар со најголема доверба од народот

Сподели го ова:


За потребите на ВМРО-ДПМНЕ, агенцијата ИПСОС од 02.03 до 16.03.2022 година изврши теренска анкета на 1.007 испитаника.

1. Доколку утре се одржат предвремени парламентарни избори за кој би гласале?

 • ВМРО-ДПМНЕ  – 18.2%;
 • СДСМ – 9.5%;
 • ДУИ – 4.1%;
 • ЛЕВИЦА – 4.0%;
 • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ – 3.5%;
 • БЕСА – 1.2%;
 • АЛТЕРНАТИВА – 0.7%;
 • ДПА – 0.4%;
 • ЛДП – 0.2%;
 • ДРУГИ – 1.2%;
 • НЕОДЛУЧНИ – 16.5%;
 • ОДБИВАМ ДА ОДГОВОРАМ  – 15.9%;
 • НЕМА ДА ГЛАСАМ – 24.6%.

2. На која личност можете највеќе да верувате?

 • Христијан Мицкоски  – 9%;
 • Стево Пендаровски – 6%;
 • Димитар Ковачевски – 4%;
 • Димитар Апасиев – 3%;
 • Али Ахмети – 3%;
 • Зијадин Села – 2%;
 • Зоран Заев – 2%.

3. Со која од следниве извади највеќе се согласувате?

 • 20%  – Македонија треба да ги вклучи без услови Бугарите во уставот ако Бугарија писмено гарантира дека ќе го тргне ветото и државата ќе почне преговори со ЕУ;
 • 39%  – Македонија треба да бара реципроцитет од Бугарија;
 • 10%  – Македонија треба без услов да ги вклучи Бугарите во Уставот и покрај тоа што Бугарија не гарантира почеток за преговори со ЕУ;
 • 31%  – не знам.
Сподели го ова:

Слични објави