Пожар во археолошкиот локалитет „Врбјанска Чука“ во с.Славеј

Сподели го ова:На 18.08.2023 околу 15.00 часот во СВР Битола е пријавено дека настанал пожар во атар на с.Славеј од кој бил зафатен дел од археолошкиот локалитет „Врбјанска Чука“ во атар на с.Славеј, општина Кривогаштани, при што била опожарена дел од опремата за ископување која се користи во локалитетот во сопственост на Центарот за истражување на праисторија – Скопје.

Пожарот е изгаснат. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од Полициска станица Прилеп – информираат од МВР.Сподели го ова:

Слични објави