АЛИ АХМЕТИ: Без Албанците нема да ја има ни Македонија

Сподели го ова:

На средбата, која се одржа синоќа во Тирана помеѓу лидерите на албанските политички партии во Македонија со премиерот на Албанија – Еди Рама, лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека мора да се спречи заминувањето на младите од Македонија и од Албанија во европските земји.

Според Ахмети, средбата поминала во “позитивен и братски дух“. Лидерот на ДУИ нагласи дека „без Албанците нема да ја има Македонија“.

„Иднината на двете земји е во ЕУ. Предизвиците со кои се соочуваат двете земји – се заеднички. Оваа фаза е многу тешка“, потенцираше Ахмети.Сподели го ова:

Слични објави