НАШАТА ЧУДЕСНА ЗЕМЈА: Со секира влегол во училишниот двор!

Сподели го ова:

На 09.01.2024 од страна на полициски службеници на Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за општ и насилен криминал Скопје, полициски службеници од ОСОСК и СВР Штип, во содејство со САЕ Тигар, по претходно издадени судски наредби, извршени се претреси на пет локации во Пробиштип и една локација во Штип, при што од слобода е лишен Љ.Н. (43) од Пробиштип.
Љ.Н. на 21.12.2023 околу 13.00 часот со секира влегол во училишниот двор на Средното општинско училиште „Наум Наумовски Борче“ во Пробиштип и им се заканувал на вработените, со спреј пишувал пораки со заканувачка содржина по надворешните ѕидови од училиштето, по што уништувал предмети и инсталации во ходниците на училиштето и се обидел да ја скрши вратата од канцеларијата на директорката на училиштето. Потоа Љ.Н. влегол во зградата на Центарот за социјални работи во Пробиштип каде упатувал закани по животот на вработените. Против Љ.Н. е поднесена кривична пријава до надлежното обвинителство, а се преземаат и дополнителни мерки во врска со овој случај.


 Сподели го ова:

Слични објави