Мартин Гоџо кој го фати Светиот крст во Охрид

Сподели го ова:
Мартин Гоџо кој го фати Светиот крст во Охрид. Како што истакна Пецаков-охридскиот градоначалник, “После една година пауза , денес, достојно, во духот на традицијата и верата, го одбележавме големиот и значаен празник за градот, Богојавление – Водици. И покрај проблемот со ковид-кризата смогнавме сили, ја организиравме оваа манифестација што ете мина во најдобар ред. За мене ова е најголемиот настан што се случува во Охрид. Она што како народ не држи тоа е традицијата, таа е тука да постои, ние да ја одржуваме и да се гордееме.По осветувањето на езерските води и положувањето на Светиот крст, најсреќен помеѓу стотината капачи беше Мартин Гоџо кој го фати Светиот крст. На фаќачот на крстот му посакувам среќа, здравје и успех. Празнувањата за „Водици“ продолжија со настап на групата „Љубојна“ на Градскиот плоштад и со групно крштевање на Сараиште”-истакна охридскиот градоначалник Пецаков.

May be an image of 10 people and indoorСподели го ова:

Слични објави