ДЕНЕСКА ВО ПРИЛЕП – РЕКИ ОД НАРОД: Од рано утрово па се до вечерва, огромен број на прилепчани ја посетија црквата св.Петка по повод храмовата слава

Сподели го ова:Од рано утрово па се до вечерва, огромен број на прилепчани ја посетија црквата св.Петка по повод храмовата слава. Денеска, прилепчани во духот на вековното православно чествување, го прославија празникот посветен на нашата закрилничка и молитвена застапничка пред Христа, св. преп. мчца. Параскева (Петка) Римјанка, а во сеќавање на нејзиниот живот кој претставува поука и пример за исполнување на Евангелието.

Молитвеното чествување започна уште од вчера вечерта со празнична вечерна богослужба, а продолжи и денеска со Архиерејска богослужба која се одржа под отворено небо, односно на платото пред храмот, а со Божествената Литургија на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар. По завршувањето на Литургијата, се одржа панихида за молитвен спомен на бранителите кои загинаа на Карпалак.Сподели го ова:

Слични објави