| |

ВИДЕО: Еве кој е победникот на годинешната Евровизија

Сподели го ова:Синоќа, Лорин и ја обезбеди седмата победа на Шведска, и на таков начин Шведска се израмни со досегашната земја рекордер.

Првата победа Швеѓаните ја постигнаа во далечната 1974 година благодарение на песната „Waterloo“ од „ABBA“ – песна која стана еден од најголемите хитови во историјата на Евровизија.

Како и да е, Шведска е победник на Евровизија 2023 година, а нивната претставничка Лорин преку песната „Tattoo“ освои најмногу поени на натпреварот.Сподели го ова:

Слични објави