|

Дејан Георгиевски е првиот Македонец со освоен сребрен медал од Олимписки игри

Сподели го ова:


Младиот Дејан Георгиевски, нашиот македонец преку својот спортски поттик  испиша една нова страница во македонскиот спорт со освоен сребрен медал на овогодинешните Олимписки игри. Дејан е  вицешампион во таекводно во категоријата над 80 килограми. На Олимписките игри Дејан имаше три победи и еден пораз кој што беше претрпен од Русинот Владислав Ларин во големото финале. Секоја чест за нашиот македонец Дејан кој што стигна до историскиото сребро на овогодинешните 32-ри летни Олимписки игри во Токио. Колку за потсетување, за нашата земја ова е втор олимписки медал, додека пак првиот беше оној на Ибрагимов во 2000 година во Сиднеј.

Сподели го ова:

Слични објави